Mbi 312,000 makina, Golfi bëhet makina më e shitur në Europë

schedule07:33 - 12 Janar, 2021

schedule 07:33 - 12 Janar, 2021

Volkswagen Golf është zgjedhur përsëri makina më e shitur në Europë për vitin 2020, duke tregtuar mbi 312,000 njësi.

Gjithashtu, Golf 8 u zgjodh si makina më e mirë në Gjermani nga Auto Motor und Sport, Auto Bild dhe Auto Zeitung.

Golf 8 ka qenë në dispozicion në të gjitha versionet kryesore që nga prezantimi i tij, së bashku me modelet GTI, GTD dhe GTE që i ka dhënë një pamje të veçantë në pjesën e pasme. Kërkesa e lartë për modelet hibride ka kontribuar gjithashtu në këtë sukses.

Kjo është arsyeja pse deri në fund të vitit, çdo Golf i tretë i shitur ishte një hibrid. l.k/abcnews.al