Mbi 3.5 milion fëmijë të vaksinuar në SHBA

schedule08:30 - 26 Nëntor, 2021

schedule 08:30 - 26 Nëntor, 2021

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) , 3.5 milionë fëmijë janë vaksinuar gjatë muajve të fundit muajin e fundit, përkatësisht 13% e 28 milionë fëmijëve në vend.

“Frika dhe pasiguria, veçanërisht për një kohë të gjatë, kanë lënduar mendjen dhe zemrën tonë”, tha Lindsey Leininger, një studiuese e politikave shëndetësore në Universitetin Dartmouth.

“Të rriturit që kanë probleme shëndetësore dhe fëmijët e të cilëve nuk mund të vaksinoheshin deri më tani, kanë jetuar me frikë dhe pasiguri për gati 2 vite.”

Kjo vaksinë nuk është thjesht një  injektim në krah.

Rritja e rasteve në pjesë të ndryshme të Shteteve të Bashkuara kanë rritur shqetësimet. SHBA ka regjistruar  48,999,737 raste dhe 798,551 viktima që nga fillimi i pandemisë./abcnews.al