Mbërrijnë tanket e para britanike “Challenger 2” në Ukrainë

schedule10:10 - 28 Mars, 2023

schedule 10:10 - 28 Mars, 2023

Kanë mbërritur në Ukrainë tanket e para të rënda britanike, një nxitje e mirëpritur për forcat e armatosura të vendit. Tanket Challenger mbërritën në kohën e duhur për një ofensivë pranverore të planifikuar nga ushtria ukrainase.

Britania ishte aleati i parë i madh që ra dakord, për t’u pasuar nga Gjermania. Në një postim në Facebook, ministri ukrainas i mbrojtjes Olesksiy Reznikov njoftoi se “Sfiduesit britanikë, amerikanët Strykers dhe Cougars dhe German Marders” janë “shtuar në njësitë ukrainase”.

Ai ka postuar një foto shoqëruese me automjetet, pa specifikuar ditën kur kanë mbërritur.

Moska është zotuar më parë të asgjësojë të gjitha tanket e prodhimit perëndimor të dërguar në Ukrainë, me një kompani ruse që ofron një shpërblim prej 72.000 dollarë për ushtarët e parë që shkatërrojnë ose kapin një të tillë.

Të hënën, kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi se Berlini kishte furnizuar me tanke luftarake “shumë moderne” Leopard.

Më vonë, Ministria e tij e Mbrojtjes tha se ishin dorëzuar 18 tanke. “Tanket tona mbërritën siç u premtua dhe në mënyrë të përpiktë në duart e miqve tanë ukrainas”, tha në një deklaratë ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius. “Jam i sigurt se ata mund të bëjnë diferencën në fushë”.

/abcnews.al