britania
COVID19 test and laboratory sample of blood testing for diagnosis new Corona virus infection

polling-station-1465990562.jpg
eri Ida17:02 | 13/03/2020

Qeveria britanike ka vendosur shtyrjen e zgjedhjeve lokale që do të zhvilloheshin në maj.

Shkak për shtyrjen e zgjehdjeve në Britani është bërë përhapja e koronavirusit në të gjithë botën që tashmë është kthyer në një pandemi.

Masa e Boris Johnson vjen pasi Komisioni Zgjedhor këshilloi shtyrjen e zgjedhjeve të 7 majit deri në vjeshtë për të “zbutur” përhapjen e Covid-19. Sipas mediave ndërkombëtare bëhet me dije se një  zëdhënëse e qeverisë është shrprehur se po shikohet legjislacioni për të shtyrë zgjedhjet lokale, kryetare, policore dhe komisionerët e krimit deri në maj të vitit të ardhshëm.

Pjesë e këtyre zgjedhjeve ishte zgjedhja për kryetarin e Komunës në Londër të vitit 2020, i cili në detyrë Sadiq Khan shpreson të fitojë për herë të dytë./abcnews.al

collage-4.jpg
So Nila13:59 | 04/03/2020

Spitting Image do të rikthejë në ekran Princ Harry-n, Meghan Markle dhe Dominic Cummings mes shumë emrave të tjerë të përzgjedhur.

Krijuesit e programit thanë: ‘Me botën që duket sikur po tkurret dhe po vazhdon të jetë ende e trazuar, kjo është pikërisht koha më e përshtatshme për një satirë britanike në shtrirje globale.’ shkruan Daily Mail

Seritë do të transmetohen këtë vjeshtë në BritBox duke hapur sezonin me Boris Johnson , këshilltarin e tij kryesor Z. Cummings, Presidentin e SHBA Donald Trump , Beyonce dhe Dukën e Jorkut si karikatura.

Vladimir Putin, Bernie Sanders, Elon Musk, RuPaul, Adele dhe James Corden do të jetë gjithashtu pjesë e satirës.

Do të jetë seriali i parë origjinal i njoftuar nga BritBox UK,  i transmetuar në BBC dhe ITV.

Bashkë-krijuesi i Spitting Image, Roger Law do të jetë përsëri pjesë e shfaqjes, e cila dikur mes viteve 1984 dhe 1996  pati një sezon prej 18 serish dhe u ndoq nga 15 milion shikues.

Spitting Image ishte shfaqja më e shtrenjtë argëtuese në TV, një episod shkon në 300.000 paund.

Shefi kreativ i BritBox Originals dhe drejtori i TVV Kevin Kevin Lygo thanë se : “Jemi të emocionuar që BritBox do të ofrojë mundësinë të tregojë që krijimtaria britanike po ecën përpara dhe gjithashtu jemi të hapur ndaj bashkëpunimeve të reja ”

Shfaqja e karikaturave tashmë është në zhvillim e sipër dhe ashtu si në seritë e mëparshme, do të kenë titra.

Seritë do të prodhohet nga Avalon, ku do të përfshihen edhe bashkëpunëtorë të tjerë si: The Russell Howard Hour, Taskmaster, Catastrophe and Last Week Tonight With John Oliver.

Sipas burimeve,një sezon i dytë pritet të fillojë vitin tjetër./abcnews.al

 

 

 

 

 

 

Rusia1-2-770x433-1.jpg
eri Ida22:36 | 20/02/2020

Një sulm i madh kibernetik që ka prekur më shumë se 2,000 faqe internet në Gjeorgji një vit më parë, është kryer nga Rusia, kanë thënë Gjeorgjia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Së fundmimediat ndërkombëtare raportojnë se qeveria britanike ka thënë se inteligjenca ushtarake ruse (GRU) ka qenë mbrapa “tentimeve për të dëmtuar sovranitetin e Gjeorgjisë”. Ministri i Jashtëm britanik, Dominic Raab e ka përshkruar këtë incident si “absolutisht të papranueshëm”. Ministria e Jashtme ruse ka mohuar të japë koment.

Ndërkohë qendra Kombëtare për Siguri Kibernetike e Britanisë ka gjetur se GRU “ka qenë pothuajse me siguri” mbrapa sulmeve që kanë prekur mijëra faqe, përfshirë atë të presidentit dhe transmetuesit televiziv kombëtar.

Ky njëherësh është konsideruar shembulli i parë i madh i një sulmi të tillë të kryer nga GRU, prej vitit 2017. Nga ana tjetër sulmet kibernetike janë dënuar edhe nga sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo duke thënë: Shtetet e Bashkuara i bëjnë thirrje Rusisë të ndalë këtë qasje në Gjeorgji dhe kudo”. Në shumë raste, faqet online janë zëvendësuar me një fotografi të ish-presidentit gjeorgjian, Mikheil Saakashvili, me përshkrimin “Unë do të kthehem”./abcnews.al

london.jpg
ger ta17:42 | 19/02/2020

Britania do të mbyllë dyert për personat e pakualifikuar dhe për ata që nuk dinë të flasin anglisht. Si pjesë e një rregullimi themelor të ligjeve të emigracionit, Britania do t’i japë fund epokës së punës së lirë në fabrika, depo, hotele dhe restorante.

Zyra e Brendshme tha që qytetarët e BE dhe jo-BE që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar do të trajtohen në mënyrë të barabartë pasi përfundoi lëvizja e lirë në Mbretërinë e Bashkuar-BE më 31 janar.

Labor tha se një “mjedis armiqësor” do ta vështirësonte tërheqjen e punëtorëve.

Por Sekretarja në ministrinë e Brendshme Priti Patel tha kjo përfshinë ata që nuk kanë një profesion dhe që nuk dinë të flasin anglishten.

Ajo shtoi se bizneset gjithashtu mund të rekrutojnë nga tetë milion punëtorë të mundshëm “ekonomikisht joaktiv” në Mbretërinë e Bashkuar.

Po ashtu ajo është shprehur se qëllimi është të rimarrim kontrollin e plotë të kufijve për herë të parë pas dekadash dhe të eliminojmë “një sistem migrator të shtrembëruar nga liria europiane e lëvizjes së lirë”. /abcnews.al

thumbs_b_c_d684f597a3f447b243877e430aed6248-e1580795401444.jpg
in a07:11 | 04/02/2020

Britania të premten u largua nga Bashkimi Evropian (BE) pasi ishte anëtare e bllokut për 47 vjet. Në periudhën e ardhshme të tranzicionit 11-mujor, Britania dhe BE synojnë të bien dakord për kushtet e bashkëpunimit ekonomik. Ndërkohë Komisioni Evropian paraqiti projekt-mandatin e tij të negociatave mbi partneritetin e ardhshëm të BE-së me Britaninë.

“Le të jemi të qartë dhe të mos harrojmë se marrëdhënia më e mirë me BE-në është të qëndroni anëtar”, tha Michel Barnier, kryenegociatori i BE-së, në një konferencë shtypi.

“Britania vendosi të linte tregun e vetëm dhe bashkimin doganor, kështu që nuk mund të ketë më avantazhet e bllokut”, shtoi ai.

Mandati i propozuar i bisedimeve përfshin tre kapituj kryesorë: partneritetin ekonomik dhe të sigurisë, si dhe një kornizë institucionale për qeverisjen e marrëdhënieve në të ardhmen.

Për sa i përket ekonomisë, “BE ofron një marrëveshje tregtare shumë ambicioze me zero tarifa dhe kuota për të gjitha mallrat dhe shërbimet që hyjnë në tregun e vetëm”, shpjegoi Barnier. Ajo mbulon një gamë të gjerë sektorësh, përfshirë biznesin, telekomunikacionin, të drejtat e pronësisë intelektuale dhe aksesin në blerjet publike të BE-së.

Por, si kthim, BE i kërkon Britanisë të mbështesin standarde të larta për çështjet sociale, mbrojtjen e mjedisit dhe rregullimin e ndihmës shtetërore, në mënyrë që të mbajnë një “garë të hapur dhe të drejtë”.

BE gjithashtu insiston për një marrëveshje mbi peshkimin, e cila siguron qasje reciproke në treg dhe ujëra dhe kufizon kapitalin e peshkimit me kuota për hir të qëndrueshmërisë.

dua-lipa.jpg
So Nila12:45 | 01/02/2020

Mbretëria e Bashkuar u largua zyrtarisht nga BE në 23:00 të kohës lokale në Britani të premten në mbrëmje, pas 47 vjetësh brenda bllokut evropian. Kryeministri Boris Johnson dha një deklaratë një orë para se të largohej nga Mbretëria e Bashkuar, duke thënë se Brexit ofroi një mundësi për të “marrë kontrollin”.

Reagime të shumta lidhur me situatën në fjalë ka pasur edhe nga fytyrat publike, ndër ta edhe këngëtarë të njohur nga Londra të cilët nuk janë pajtuar me këtë fakt, duke cekur si një nga arsyet faktin që Brexit-i ndikon drejtpërdrejt në profesionin e tyre, duke dëmtuar ekonominë e tyre.

E revoltuar me situatën duket të jetë edhe shqiptarja me famë botërore, Dua Lipa, e cila prej muajsh është zhvendosur për të jetuar në New York, me të dashurin e saj, Anwar Hadid.

Mirëpo së fundmi, ajo është kthyer sërish në Londër te familja e saj – vend ky në të cilin ajo u lind e u rrit.

 

Dua edhe në zgjedhjet e fundit në Britaninë e Madhe kishte dalë haptaz kundër kryeministrit aktual, Boris Johnson, duke thënë se mbështetja ndaj Brexitit është në dëm të Mbretërisë së Bashkuar.

Dhe duke qenë se ata u larguan zyrtarisht nga BE mbrëmjen e së premtes, Lipa vendosi që të ndajë me miliona ndjekësit e saj në rrjetin social Instagram një fjalim të publikuar nga kryetari i Komunës së Londrës, Sadiq Khan.

Në këtë letër ai kishte cekur se pavarësisht daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga BE, Londra do të vazhdojë të mirëpresë njerëz nga e gjithë bota pa ndonjë dallim – dhe me ato që shkruan, Dua duket se pajtohet plotësisht.

 

“Mbretëria e Bashkuar ndoshta po largohet nga BE sot, por Londra mbetet një qytet global, qytet evropian. Ne vazhdojmë të jemi një fener për ide përparimtare, për vlera liberale dhe për vendosmëri dhe diversitet. Dhe ne do të vazhdojmë të mirëpresim njerëz nga e gjithë bota, pavarësisht nga ngjyra e lëkurës së tyre, ngjyra e pasaportës së tyre ose ngjyra e flamurit të tyre kombëtar

Në një kohë pasigurie të vazhdueshme, unë dua të dërgoj një mesazh të veçantë për më shumë se një milion evropianë që kanë vendosur të bëjnë qytetin tonë shtëpinë e tyre. Ju jeni londinezë. Ju jo vetëm që e pasuroni qytetin tonë në mënyrë ekonomike, por edhe shoqërore dhe kulturore. Nga ushqimi dhe moda jonë, deri tek risitë tona dhe shërbimet tona publike, ju jeni thelbësor për suksesin e qytetit tonë, të bërë nga arsyet kryesore pse Londra mbetet qyteti më i madh në botë”, shkruhet në letrën e kryebashkiakut të Londrës, që ai e shpërndau me ndjekësit e tij në rrjetet sociale pak pasi Britania e Madhe zyrtarizoi vendimin për Brexitin./abcnews.al

 

rinas-1.jpg
ger ta10:06 | 01/02/2020

Britania e Madhe mesnatën e mbrëmshme u larguar përfundimisnt nga blloku i Bashkimit Europian, 47 vite pas anëtarësimit.

Ndërkohë, Autoritet i Aviacionit Civil Shqiptar ka dhënë mbrëmë një njoftim të rëndësishëm për këtë  vendim historik të Britanisë. Sipas AAC dalja e Britanisë nga BE nuk do të ndryshojë asgjë për pasagjerët dhe kompanitë ajrore.

“Në mesnatë Mbretëria e Bashkuar del përfundimisht nga Bashkimi Evropian.

Sqarohen të gjithë të interesuarit se asgjë nuk do të ndryshojë në fushën e aviacionit civil për pasagjerët dhe kompanitë ajrore.

Fluturim të mbarë dhe të sigurt të gjithë qytetarëve të dy shteteve që kanë planifikuar të udhëtojnë midis dy kryeqyteteve”, njofton Aviacioni Civil”, thuhej në njoftimin e AAC. 

 

110729917_237093b8-4dac-43f8-b2a5-a8445361a574.jpg
ger ta07:28 | 01/02/2020

Mbretëria e Bashkuar është larguar zyrtarisht nga Bashkimi Evropian pas 47 viteve të anëtarësimit. Momenti historik, i cili ndodhi në 23:00, me orën lokale, u shënua nga festime dhe protesta anti-Brexit.

Protestat u mbajtën në Skoci, të cilët votuan për të qëndruar në BE, ndërsa ata që ishin pro Brexit morën pjesë në Sheshin e Parlamentit në Londër.

Kryeministri Boris Johnson ka përshëndetur fillimin e një epoke të re duke premtuar “rinovim të vërtetë kombëtar”

Në një mesazh të publikuar në mediat sociale një orë para largimit të Mbretërisë së Bashkuar, kryeministri tha: “Për shumë njerëz ky është një moment shprese, një moment që ata menduan se nuk do të vinte kurrë. Dhe ka shumë natyrisht që kanë një ndjenjë ankthi dhe humbjeje. Dhe, natyrisht, ekziston një grup i tretë , mbase më i madhi, i cili kishte filluar të shqetësohej se i gjithë grindja politike nuk do të merrte fund kurrë. Unë i kuptoj të gjitha ato ndjenja dhe punën tonë pasi qeveria, puna ime,  është ta mbledh këtë vend tani dhe të çojmë përpara”.

Ai tshtoi se “për të gjitha pikat e saj të forta dhe për të gjitha cilësitë e saj të admirueshme, BE ka evoluar mbi 50 vjet në një drejtim që nuk i përshtatet më këtij vendi”.

“Gjëja më e rëndësishme për të thënë sonte është se ky nuk është një fund, por një fillim,” tha ai.

Me largimin e Britanisë së Madhe, 27 është numri i shteteve anëtare në Bashkimin Europian. Ndërkaq, pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE, flamuri britanik është hequr nga Këshilli Evropian në Bruksel. /abcnews.al

110687275_hi059529802.jpg
So Nila14:07 | 29/01/2020

Qindra qytetarë britanikë që janë dërguar nga Wuhan në Britaninë e Madhe të enjten, do të futen në karantinë për dy javë.

Kjo vjen pasi British Airways pezulloi të gjitha fluturimet direkte nga territori i Kinës për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Australia, Japonia, SH.B.A dhe BE gjithashtu po dërgojnë  qytetarët e tyre në atdhe.

Virusi ka shkaktuar më shumë se 130 vdekje, duke u përhapur në të gjithë Kinën dhe të paktën në 16 vende të tjera.

Qeveria britanike deklaroi se 200 qytetarë britanikë do të vinë nga Wuhan, të enjten.

Redaktori i shëndetit i BBC, Hugh Pym tha se Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock, ka udhëzuar zyrtarët që t’i vendosin njerëzit  në karantinë për dy javë – ndoshta në një strukturë ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar.

Burimet thanë për BBC-së se britanikët që do të  kthehen do t’u jepet kujdes dhe këshillat më të mira mjekësore, raporton abcnews.al

Ata që do të kthehen nga vendet e tjera të Kinës nuk do të preken, por janë këshilluar që të “izolohen” për 14 ditë.

Australia gjithashtu planifikon të izolojë në karantinë 600 qytetarët e saj.

British Airways, i cili operon fluturime të përditshme nga Heathrow për në Shanghai dhe Pekin, njoftoi pezullimin e fluturimeve deri në 31 janar derisa të vlerësohet situata.

Një deklaratë thotë: “Ne u kërkojmë falje klientëve për bezdi, por siguria e klientëve dhe ekuipazhit tonë është gjithmonë përparësia jonë.”

Linjat ajrore të tjera, përfshirë United Airlines, Air Canada dhe Cathay Pacific Airways, kanë anuluar tashmë disa fluturime për në Kinë.

Kharn Lambert  tha për  programin BBC Derbyshire në Victoria se ambasada ka deklaruar që është përgjegjësia e tyre të organizojnë transportin në shtëpi, raporton abcnews.al

“Nuk dua të vë në rrezik shëndetin e qytetarëve britanikë “, tha ai.

Çfarë do të ndodhë me njerëzit e bllokuar në Wuhan?

Yvonne Griffiths, e cila aktualisht është në një hotel në Wuhan, tha që asaj iu tha në orët e para të mëngjesit të së mërkurës se do të kishte një fluturim nga aeroporti i Wuhan për në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ne duhet të jemi atje gjashtë deri në shtatë orë para nisjes së fluturimit, dhe do të kemi një ekzaminim nga disa njerëz këtu në Wuhan, dhe nëse nuk shfaqim ndonjë simptomë, atëherë do të jemi në gjendje të hipim në atë aeroplan,” ajo tha.

“Nëse do të vuanim nga  temperatura ose ndonjë simptomë tjetër, probleme me frymëmarrjen, atëherë do të thoja se ekziston mundësia e izolimit.”

Një burrë tjetër britanik, Jeff Siddle, nga Northumberland, tha se atij dhe vajzës së tij iu ishin ofruar vende në një fluturim të enjten – por jo gruas së tij , e cila është një shtetase kineze. Kina nuk po lejon që qytetarët e saj të largohen nga vendi, raporton abcnews.al

Të dhënat e fundit nga virusi

Numri i vdekjeve nga virusi është rritur në 132 në Kinë, tha të mërkurën Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC).

Katër raste janë konfirmuar në Gjermani, duke e bërë atë vendin e dytë evropian që raporton raste, pas Francës.

Emiratet e Bashkuara Arabe gjithashtu kanë konfirmuar rastet e para të virusit në një familje që u kthye në Emiratet e Bashkuara Arabe nga Wuhan.

Një ekspert nga NHC tha se mund të duhen edhe 10 ditë të tjera që shpërthimi të arrijë kulmin.

Ashtu si viruset e ngjashme me Sars dhe Mars koronavirusi është një rrezik sidomos për njerëzit e moshuar dhe ata me sëmundje të mëparshme, raporton abcnews.al

Një teori tregon  se virusi, i cili mund të shkaktojë infeksion të rëndë akut të frymëmarrjes, mund të ketë dalë nga kafshët e tregtuara në mënyrë të paligjshme në një treg ushqimesh në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei.

Nuk ka kurë specifike apo vaksinë. Megjithatë, një numër i njerëzve janë rikuperuar pas trajtimit.

Cilat linja ajrore të tjera po ndërpresin fluturimet?

United Airlines ka anuluar 24 fluturime amerikane në Pekin, Hong Kong dhe Shanghai midis 1 dhe 8 Shkurt .

Cathay Pacific tha se do të shkurtonte fluturimet për në Kinë nga 30 janari deri në fund të marsit, ndërsa Air Canada gjithashtu ka zvogëluar numrin e fluturimeve të saj.

Lion Air i Indonezisë tha që do të ndalonte përkohësisht fluturimet nga e shtuna.

Linja ajrore ruse Ural Airlines  tha se kishte pezulluar disa shërbime të njohura në Evropë ku ka shumë turistë kinezë, duke përfshirë Parisin dhe Romën, raporton abcnews.al

Linjat ajrore të tjera janë duke marë masa që synojnë të zvogëlojnë shanset e përhapjes së virusit.

China Airlines në Tajvan tha se po inkurajonte pasagjerët të sillnin vetë  pijet e tyre, ndërsa Singapor Airlines ishte ndër të parët që lejuan ekuipazhin të vendosin maska ​​në fluturimet në Kinë.

Cilat vende po evakuojnë njerëz?

Zelanda e Re do të bashkëpunojë me Canberra për të sjellë 53 qytetarët e saj në shtëpi .

Rreth 200 shtetas japonezë janë larguar nga Wuhan dhe kanë zbarkuar në aeroportin Haneda të Tokios.

Rreth 650 të tjerë thanë se donin të riktheheshin por qeveria japoneze tha që fluturimet të reja janë duke u planifikuar.

Sipas mediave japoneze, disa prej të kthyerve vuanin nga ethe ose kollë. Të gjithë do të dërgohen në spital, pavarësisht nëse ato shfaqin apo jo simptoma të ngjashme me virusin, raporton abcnews.al

Gjithashtu të mërkurën, 240 amerikanë – përfshirë punëtorët dhe konsullaën lokale të  SHBA – së u evakuuan nga qyteti.

Sipas CNN, të evakuuarit mund të duhet të qëndrojnë në izolim deri në dy javë.

Koreja e Jugut tha se rreth 700 nga qytetarët e saj do të largoheshin këtë javë. Si Malajzia ashtu edhe Filipinet thanë gjithashtu se do të evakuonin qytetarët e tyre në dhe rreth Wuhan.

Ndërkohë, Hong Kong njoftoi planet për të ndaluar udhëtimet  midis qyteteve./abcnews.al

0_Harry-and-Meghan-at-Roundtable-with-the-Queens-Commonwealth-Trust-and-One-Young-World-1.jpg
So Nila12:20 | 10/01/2020

Dukesha e Sussex-it Meghan Markle është larguar në Kanada dje, duke e lënë Princin Harry të merret me pasojat e vendimit për të hequr dorë nga detyrat mbretërore.
Burimet thanë që ajo “nuk kishte planifikuar” të qëndronte në Mbretërinë e Bashkuar për një kohë të gjatë, pasi mbërriti të hënën dhe qëndroi vetëm tre ditë në Britani.
Mbretëresha mbrëmë urdhëroi familjen e saj të gjejë një zgjidhje që do t’i lejojë nipit dhe gruas së tij të lënë detyrat mbretërore.
Burime brenda Pallatit Mbretëror thonë se Harry, 35 vjeç dhe Meghan, 38 vjeç, do të lejohen të mbajnë titujt e tyre mbretërorë dhe gjithashtu të shijojnë pavarësinë që kanë kërkuar.
Por ata shtuan se vargu i kërkesave të çiftit ka nxitur një krizë të mirëfilltë e cila nuk do të jetë e lehtë për tu zgjidhur.
Një shenjë që tregon se sa serioze dhe e ndjeshme është bërë çështja, është kërkesa që i është bërë Sekretares së Brendshme Priti Patel për të marrë pjesë në negociata.
Ajo duhet të monitorojë koston e taksapaguesve nëse ata ndajnë jetën e tyre midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Amerikës së Veriut./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono