Kuvendi seancë paralelisht me protestën e Metës, opozita e ndarë për veprimet e Presidentit

schedule14:54 - 20 Shkurt, 2020

schedule 14:54 - 20 Shkurt, 2020

Mazhoranca fton qytetarët që në 2 mars të shkojnë në Lezhë për të festuar Besëlidhjen e Skënderbeut, ndërsa opozita parlamentare është e përçarë.

Një pjesë do të jenë në mitingun e Presidentit, ndërsa shumica e opozitarëve të rinj do të jenë në sallën e Kuvendit, aty ku një seancë parlamentare do të mbahet në të njëjtën orë me mittingun e drejtuar nga Ilir Meta.

Veç deputetes së zonës, të njëjtën thirrje ka dhe kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu: “Besëlidhje quhet bashkim shqiptarësh jo shpallje lufte e ca shqiptarëve kundër shqiptarëve”, thotë Ndreu.

“E keni parë që Lefter Maliqi i është bashkuar nismës së opozitës, një diktator i ri ka lindur dhe sigurisht që do ti përgjigjem thirrjes së presidentit”, u shpreh Lefter Maliqi.

“Unë e kam marrë vendimarrjen që kur hyra, jam deputet mbështës institucionet”, deklaroi deputeti i LSI-së, Enver Roshi.

“Deri në dy mars do ta mendoj tha deputeti i PD”, Ervis Meço.

“Unë do të jem atje ku e thotë ligji dhe interesi i qytetarëve. Nuk mund të jenë në interesin e qytetarëve persona që na kanë sjellë në këtë fazë. Edhe Kryeministri edhe Presidenti na kanë sjellë në këtë fazë”, u shpreh deputeti Korab Lita.

“Presidenti është institucion që personinifikon unitetin kombëtar. Nuk mund të bëhem pjesë e një proteste të thirrur nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë”, tha deputeti i PD, Hakil Jakimi.

“Në kushtet e një gjendje të jashtëzakonshme në të cilën jemi nuk duhet të organizohen protesta”, tha deputetja e PS-së Edlira Bode.

“Në senacën parlamentare për të bërë detyrën që na takon”, tha deputeti i LSI-së Nimet Musai.

Ndërsa deputeti i PD, Arben Elezi tha se do të jetë në Parlament: “Unë jam për institucionet do të jem në Parlament”, theksoi ai.

Nga ana tjetër mazhoranca fton qytetarët që në dy mars të jenë në Lezhë, për “Besëlidhjen e Lezhës”.

“Nuk komentoj batutat e presidentit, por ftoj të gjithë qytetarët që në 2 mars të vijnë në Lezhë për “Besëlidhjen e Lezhës”, tha deputetja e Partisë Socialiste Ardiana Jaku.

/abcnews.al