Koronavirusi përhapet në 9 rajone, kryeministri Conte: Italia është vend i sigurt

07:27 | 26/02/202007:270

Numri i viktimave të koronavirusit në Itali ka shkuar në 11 persona, katër prej të cilëve ishin të moshuar, tre në Lombardi dhe një në Veneto. Ndërkohë 323 njerëz janë të prekur nga virusi.

Virusi në Itali u përhap fillimisht në zonën veriore, ndërsa më pas u konfirmuan raste edhe në jug të Italisë në Siçili, dhe në dy rajone të tjera, Liguria dhe Toscana.

Shumë shtete i kanë bërë thirrje qytetarëve të tyre të shmangin udhëtimet drejt Italisë, ndërsa kryeministri italian Giussepe Conte ka bërë thirrje që qytetarët të ruajnë qetësinë dhe të marrin masa parandaluese: “Është një emergjencë që mund të përballet, Italia është një vend i sigurt, më shumë se shumë të tjerë”, shprehet ai./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono