Kolegji rrëzon të gjitha paditë për 30 Qershorin, nis mandatimin e këshillave bashkiakë

15:40 | 22/07/201915:400

Kolegji Zgjedhor ka rrëzuar sot të gjitha ankesat e bëra nga partitë apo kandidatët për 30 Qershorin, duke lënë në fuqi vendimmarrjet e KQZ-së. Trupa gjyqësore nisi edhe shpërndarjen e mandateve për 7 këshillat e parë bashkiakë, që ju hap rrugë betimit të kryebashkiakëve të rinj.

Kolegji zgjedhor dha këtë të hënë 13 vendime mbi procesin zgjedhor të 30 Qershorit.

Trupa gjyqësore rrëzoi të gjitha ankimet e bëra për procesin zgjedhor, duke lënë në fuqi vendimet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Në fillim, Kolegji rrëzoi 5 ankime të Bindjes Demokratike, e cila kundërshton rezultatin në bashkitë: Selenicë, Shijak, Kubrin, Tiranë dhe Berat. Në këto bashki, partia e Patozit pretendon se kutitë janë mbushur artificialisht dhe votat e saj janë vjedhur gjatë numërimit.

PS,dhe KQZ, i kërkuan gjykatës të rrëzoheshin paditë, pasi Bindja Demokratike nuk kishte sjellë prova.

Më pas, kolegji rrëzoi edhe pretendimin e kryebashkiakut në largim të Finiqit, Leonidha Hristo, i cili nuk e pranon humbjen në kërkesën me shkrim, por që as u paraqit fare në seancë.

Kolegji vijoi punën më tej, duke pranuar 7 paditë e para të Partisë Socialiste, e cila kërkoi që Kolegji zgjedhor, të shpërndajë mandatet për këshillat bashkiakë.

KQZ dështoi të bëjë këtë shpërndarje, pasi ky vendim kërkonte 5 vota në tryezën e KQZ-së, dhe vota kundër e Klement Zgurit pamundësonte miratimin e tabelave.

Kolegji pranoi kërkesat, duke ju dhënë mandatet këshilltarëve bashkiakë, që ju hap rrugë betimit të kryebashkiakëve të rinj në mbledhjen e parë të parlamentit lokal.

13 bashki të tjera janë caktuar të gjykohen ditën e martë, e për të vazhduar me të tjerat po gjatë kësaj jave./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono