Koeman: Nuk ma dhanë kohën që i dhanë Xavit, Laporta më hoqi qafe

schedule19:42 - 3 Mars, 2022

schedule 19:42 - 3 Mars, 2022

Ronald Koeman thotë se nuk iu dha e njëjta kohë si Xavi Hernandez për të pasur sukses te Barcelona.

Pas një serie rezultatesh të dobëta, Koeman u hoq nga posti i tij tetorin e kaluar nga presidenti i klubit Joan Laporta, me Xavi që erdhi nga Al-Sadd për ta zëvendësuar atë.

Dhe pas një periudhe heshtjeje që nga largimi i tij, trajneri 58-vjeçar foli për gazetën holandeze “Algemeen Dagblad” për të dhënë versionin e tij për atë që ndodhi në Barcelonë.

Por ai thotë se është ende shumë e dhimbshme të mendosh për t’u rikthyer në stadiumin që dikur e kishte zbukuruar si lojtar.

“Nuk do të më shihni në Camp Nou për një kohë, unë nuk mund ta bëj këtë ende. Me këtë president nuk mund të pretendoj se asgjë nuk ka ndodhur,” tha Koeman.

Ai ishte veçanërisht i nervozuar që nuk iu dha e njëjta kohë me Xavi për të formuar një ekip fitues dhe është qartësisht ende i hutuar për disa nga mesazhet e përziera që pa gjatë dhe pas periudhës së tij në klub.

“Nuk ma kanë dhënë kohën që i kanë dhënë trajnerit të ri, Xavi”, ka shtuar Koeman.

“Është ende e dhimbshme për mua. Unë kam punuar me shumë lojtarë të lënduar. Tani Pedri është kthyer në gjendje fizike, dhe Ousmane Dembele, ju mund të shihni se gjithçka po shkonte në vend.

“Ishte me insistimin e drejtuesve të klubit që unë rashë dakord për largimin e disa lojtarëve për të rregulluar financat. Por atëherë kur shihni dikë që sillet për 55 milion euro (Ferran Torres) menjëherë pasi la Lionel Messin të largohej. Atëherë pyesni veten nëse diçka tjetër nuk po ndodhte. Pse duhej të largohej Messi?

“Çdo trajner ka nevojë për kohë dhe durim nga bordi. Do të kisha dashur edhe nënshkrimet e reja.

“Por unë jam i lumtur për klubin pasi gjërat po shkojnë më mirë tani, dhe për lojtarët. Është mirë të shohësh Frenkie de Jong duke luajtur futboll të mirë të modës së vjetër, ai ka kaq shumë cilësi.

“Laporta më tha një mijë herë se Xavi nuk do të ishte trajneri i tij, sepse i mungonte përvoja.

“Por unë nuk kam qenë trajner i Laportës, atë ndjesi e kam pasur që në momentin e parë. Pas zgjedhjeve, ka munguar mbështetja e nevojshme nga lart.

“Gjëja e rëndësishme për mua nuk ishin paratë. Unë me të vërtetë doja të kisha sukses si trajner në Barcelonë, të bëja gjithçka që mundja, por kuptova se Laporta donte të më hiqte qafe sepse nuk isha emëruar nga ai”.

Koeman nuk ka marrë një rol të ri që nga largimi i Barcelonës dhe duket i kënaqur për të shijuar ca kohë larg futbollit për momentin.

“Kam rënë dakord me (agjentin) Rob Jansen që do të shohim mundësitë këtë verë, nëse ka diçka interesante, diçka të këndshme,” komentoi ai.

“Por tani për tani nuk jam fare i shqetësuar për këtë. Do të shohim.”/h.ll/abcnews.al