Kjo është arsyeja pse duhet të pimë kafe pas stërvitjes

schedule07:21 - 18 Maj, 2022

schedule 07:21 - 18 Maj, 2022

Pirja e kafesë është një nga zakonet tona të preferuara . Na jep energji që nga fillimi i ditës dhe ndërsa deri më sot e dinim se ndihmon shumë përpara stërvitjes , tani dëshmohet se është i dobishëm pas tij.

Nga viti 1984 deri në 2004, kafeina konsiderohej si një substancë e ndaluar në garat rrugore, megjithëse studimet tregojnë se dy kafe mund të përmirësojnë ndjeshëm performancën e vrapimit me 24%. Sipas gjetjeve të reja të publikuara në Nutrients, pirja e kafesë pas një stërvitjeje na ndihmon të rikuperojmë më shpejt dhe me efikasitet.

Pjesëmarrësit e hulumtimit ishin çiklistë, të cilëve iu desh të ngasin biçikletën për 4 orë dhe të nesërmen në mëngjes iu kërkua të përsërisnin procesin. Pas raundit të dytë, disa prej tyre kanë pirë kafe me qumësht dhe sheqer, ndërsa të tjerët kanë pirë kafe pa kafeinë.

Kafja me sheqer dhe qumësht është treguar se rrit rezervat e glikogjenit të muskujve me 57% më shumë se kafeja pa kafeinë.

Një studim i mëparshëm spanjoll i botuar në Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism zbuloi se ata që pinin kafe para stërvitjes mund të kenë përfitime shtesë në përpjekjen për të humbur peshë dhe për të performuar më mirë në sportin e tyre. Konkretisht, ky studim spanjoll tregoi se atletët që merrnin kafeinë para stërvitjes, digjnin rreth 15% më shumë kalori.

Një nga përfitimet kryesore të kafesë në tërësi është përmbajtja e saj e lartë e antioksidantëve, të cilët përthithen më lehtë nga trupi sesa ato që rrjedhin nga frutat dhe perimet. Kafeina madje ka një efekt tonik në trurin tuaj dhe ndihmon në përmirësimin e përqendrimit dhe performancës tuaj duke rritur ndjenjën tuaj të mirëqenies./abcnews.al