Këto bimë natyrale duhet patjetër t’i mbani në shtëpi, mësoni arsyet

15:41 | 08/11/201915:410

Përmes luleve, bimëve, perimeve të ndryshmenatyrale ne mund të forcojmë përqëndrimin. Studime të shumta kanë treguar se ilaçet natyrale janë më të shëndetshme për natyrën njerëzore.  Mjafton të mbajmë një nga këto lule natyrale në shtëpi për të qartësuar mendjen. Natyra na ka ofruar ilaçe të mahnitshme natyrale përmes luleve, bimëve, pemëve, perimeve, etj. Por duhet të kemi parasysh se përveçse mund ti përdorim për arsye gatimi, këto bimë lehtësojnë stresin dhe forcojnë përqëndrimin.

Ja disa prej tyre.

Rozmarina

Rozmarina ndihmon në largimin e tensionit, lodhjes  dhe ankthit.

Gjethet e rozmarinës kanë një aromë të mprehtë, e cila përmirëson perceptimin mendor, kujtesën njëkohësisht ka një funksion çudibërës në rritjen e vetëbesimit.

Borziloku

Gjethet e borzilokut janë shumë të këshillueshme madje janë një aromatizues shumë i mirë për ambientin. Hulumtuesit kanë treguar se bima e borzilokut përmirëson mendimin kognitiv dhe zvogëlon stresin.

Gjethet e borzilokut janë në formë rrethore, shpeshherë me maje ose rrethore, por edhe shumë aromatike.

Dëllinja

Boronicat e dëllinjës kanë aromë të ëmbël dhe drurore.  Është mjaft interesante sepse aroma e kësaj bime natyrale është e ngjashme me atë të pishës. Një veçori e dëllinjës është se ka afekt në largimin e lodhjes mendore./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono