Këshilltari shkencor i Francës: Jeta normale pas Covid 19, mund të rikthehet vjeshtën e ardhshme

schedule09:27 - 26 Nëntor, 2020

schedule 09:27 - 26 Nëntor, 2020

Këshilltari shkencor i qeverisë franceze ka deklaruar se njerëzit do t’i rikthehen normalitetit në vjeshtën e vitit 2021.

Sigurisht nëse programi për vaksinimin  e popullsisë do të funksionojë siç duhet.

Arnaud Fontanet, një epidemiolog kryesor i qeverisë, tha se Franca duhet  të vaksinojë në 80% -90% të popullsisë të saj në mënyrë që jeta t’i rikthehet normalitetit të ri.

Deri më tani Franca ka regjistruar 2,170,097 raste me koronavirus dhe 50,618 viktima,  ndërsa numri i personave të rikuperuar ka shkuar në 156,552./abcnews.al