Kandidati për lider të konservatorëve thirrje G20-ës: Putin të mos marrë pjesë në samit!

schedule12:50 - 19 Gusht, 2022

schedule 12:50 - 19 Gusht, 2022

Rishi Sunak, kandidat për të pasuar Boris Johnson, i ka bërë thirrje G20 që të ndalojë presidentin rus Vladimir Putin të marrë pjesë në samitin në Indonezi, derisa Moska të ndalojë luftën në Ukrainë.

Putin dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping thuhet se do të marrin pjesë në G20, i cili do të mbahet në ishullin Bali në nëntor, sipas raporteve të mëparshme nga presidenti indonezian Joko Widodo.

“Partnerët dhe aleatët tanë të G20 kanë një përgjegjësi kolektive për të hequr qafe sjelljen e neveritshme të Putinit. Të ulesh rreth një tavoline me të nuk është mjaft e mirë kur ai është përgjegjës për vrasjen e fëmijëve në shtretër ndërsa ata flenë”, tha një zëdhënës i Sunak për Reuters.

“Ne duhet t’i dërgojmë një mesazh të fortë Putinit se ai nuk ka një vend në tavolinë përveç nëse dhe derisa të ndalojë luftën e tij të paligjshme në Ukrainë”, tha ai.

Sunak aktualisht është pas Sekretares së Jashtme Liz Truss në sondazhe, në garën për të zëvendësuar Boris Johnson si Kryeministër. Në një debat televiziv më 25 korrik, Truss tha se do të ishte e rëndësishme të përballej me Putinin.

Si mikpritëse e samitit të këtij viti, Indonezia është përballur me presion nga vendet perëndimore për të tërhequr ftesën për Putinin. Vendi ka ftuar gjithashtu liderin ukrainas Volodymyr Zelensky. /abcnews.al