Ka 1 mënyrë si t’i largoni mikrobet e kondicionerit, pastrojeni me sodë buke dhe një tjetër përbërës

schedule13:17 - 13 Gusht, 2022

schedule 13:17 - 13 Gusht, 2022

Tani që vapa ka goditur vërtet, zgjidhja jonë e vetme është kondicioneri, por fillimisht duhet ta pastrojmë, prandaj kemi sekretin absolut për ju, që ta bëni si të ri.

Gjithçka që ju nevojitet është të blini sodë buke, uthull dhe të ndiqni 3 hapat e mëposhtëm.

Nga njëra anë, të gjithë e dimë se soda e bukës është mrekulli, pasi ka shumë përdorime. Nga ana tjetër, uthulla dihet se pastron dhe largon natyrshëm mikrobet. Pra, me këto dy materiale, ju mund të pastroni filtrat e kondicionerit tuaj në mënyrë krejtësisht natyrale.

HAPI I 1

Fillimisht duhet të hiqni kapakun nga kondicioneri dhe më pas të hiqni me kujdes filtrat. Në varësi të llojit të kondicionerit, mund t’ju duhet të hiqni kapakun, kështu që nëse e shihni që nuk del gjatë tërheqjes, kërkoni më mirë për vida.

Pasi t’i hiqni, merrni fshesën me korrent dhe kaloni në të dy anët e filtrave për të marrë të gjithë pluhurin dhe papastërtitë që janë grumbulluar mbi to.

HAPI 2

Zakonisht, edhe nëse përdorni fshesën me korrent, nuk mund t’i pastroni ato në mënyrë efektive. Pra, gjëja më e mirë për të bërë është të njomni filtrat në një tretësirë ​​me pjesë të barabarta uthull të bardhë dhe ujë. Uthulla do të vrasë të gjitha bakteret për sa kohë që e lini për të paktën një orë.

HAPI 3

Hapi i fundit që duhet të bëni është t’i shpëlani vërtet mirë duke përdorur pak presion, por jo shumë për të mos shkaktuar problem. Më pas do të ishte mirë t’i lini të thahen nga dielli, ndërsa për të hequr erën e keqe mund t’i spërkatni sa janë ende të lagura me disa lugë sodë buke./abcnews.al