Johnson takohet me Erdogan në samitin e NATO-s, zbardhet biseda e dy liderëve

schedule03:54 - 30 Qershor, 2022

schedule 03:54 - 30 Qershor, 2022

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka përgëzuar udhëheqjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për çështjen e nxjerrjes së grurit nga Ukraina.

Dyshja, duke u takuar në samitin e NATO-s, diskutuan pranimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancë, me Johnson që përshëndeti një marrëveshje midis Turqisë (një anëtar ekzistues) dhe qarqeve nordike që i lejon ata të bashkohen me aleancën.

Johnson i tha Erdoganit se pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do ta bëjë aleancën më të fortë ndërsa shohim përpara në një dekadë më të rrezikshme, tha një zëdhënës i Downing Street.

Për çështjen e eksporteve të grurit, Johnson theksoi se bllokada e vazhdueshme e presidentit Putin ndaj porteve të Ukrainës po krijon një krizë humanitare ndërkombëtare, si në Ukrainë ashtu edhe në mbarë botën. /abcnews.al