Ishin fshehur mes bananeve, kapen 300 kg “miell” në Selanik me vlerë 14 mln euro

schedule11:14 - 10 Qershor, 2022

schedule 11:14 - 10 Qershor, 2022

300 kilogramë kokainë me vlerë 14 milionë euro u sekuestruan mëngjesin e sotëm në Selanik.

Mediet helene bëjnë me dije se gjatë operacionit policor janë arrestuar katër persona.

Sipas autoriteteve vendase mësohet se ngarkesa e drogës, vlera e së cilës llogaritet nga 10 deri në 14 milionë euro, është nisur nga Kolumbia dhe ka mbërritur në portin e Selanikut në një kontejner me banane.

Sasia e kokainës është transportuar më pas në një shtëpi në zonën e Shkolarit, jashtë Selanikut, ku përfundimisht është konfiskuar, ndërsa katër arrestimet janë bërë njëkohësisht.

Sipas burimeve policore, bëhet fjalë për shtetas  britanikë, anëtarë të një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të drogës.

/abcnews.al/