Gjashtë të vrarë, zbulohet shkaku: Krahasimi i pavënd ndaj menaxherit të Walmart

schedule13:29 - 26 Nëntor, 2022

schedule 13:29 - 26 Nëntor, 2022

Menaxheri i Walmart që qëlloi për vdekje gjashtë kolegë të tij në Virxhinia tha se ai ishte krahasuar me vrasësin serial Jeffrey Dahmer.

Në një “shënim vdekjeje” të lënë në telefonin e tij, Andre Bing 31 vjeç, tha se veprimet e tij nuk ishin planifikuar, por gjërat kishin ndodhur sikur ai të drejtohej nga Satani, sipas policisë amerikane. Bing shtoi se ai kishte dështuar të dëgjonte Frymën e Shenjtë. Personi i armatosur në të shtënat masive në Walmart në Virxhinia la një “shënim vdekjeje” drejtuar Zotit në telefonin e tij, thotë policia.

Në dokument, Bing tha gjithashtu se ai kishte humbur dinjitetin e tij pasi telefoni i tij ishte hakuar. Ai tha se njerëzit e krahasuan padrejtësisht me vrasësin serial Jeffrey Dahmer dhe shkroi: “Unë kurrë nuk do të kisha vrarë dikë që do hynte në shtëpinë time”.

Duke lënë një shënim, ai kërkoi faljen e Zotit për atë që do të bënte. Duke lënë 6 të vrarë dhe 4 të plagosur.

Policia tha në një deklaratë se ata e gjetën shënimin kur “detektivët kryen një analizë mjeko-ligjore të telefonit të të dyshuarit i cili ishte vendosur në vendin e ngjarjes”. Motivi për të shtënat mbetet i paqartë, tha policia, dhe nuk mund të gjenin se kur ishte shkruar shënimi.

Walmart tha në një deklaratë: “Nuk ka asgjë që mund të justifikojë marrjen e jetëve të pafajshme. Fokusi ynë vazhdon të jetë te familjet që janë të pikëlluar dhe duke mbështetur bashkëpunëtorët tanë në këtë kohë të vështirë”.

Walmart tha se Bing kishte qenë një drejtues turni i cili ka punuar në kompani që nga viti 2010.

Policia tha se pistoleta 9 mm e përdorur në të shtënat mbrëma të së martës ishte blerë ligjërisht atë mëngjes dhe se Bing nuk kishte precedentë të mëparshëm penalë. Oficerët lëshuan një kopje të shënimit të gjetur në telefonin e tij që dukej se redaktonte emrat e njerëzve të veçantë që ai përmendi.

Bing vdiq në vendin e ngjarjes nga një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri. Një vigjilje për viktimat e të shtënave do të mbahet të hënën në City Park në Chesapeake. /abcnews.al