Fushata në Kosovë, analistët: Asnjë parti s’ka një propozim konkret për dialogun me Serbinë

14:44 | 02/10/201914:440

Partitë politike në Kosovë po vazhdojnë fushatën zgjedhore. Analistët thonë se asnjëra nuk ka bërë propozim konkret për dialogun me Serbinë.

Kanë mbetur edhe katër ditë kur qytetarët e Kosovës pritet tu drejtohen kutive të votimit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Ndërkohë janë intensifikuar  aktivitetet e partive politike në fushatë zgjedhore.

Për analistin Arton Demhasaj pos akuzave dhe kundërakuzave ndaj njëra tjetrës asnjëra nga partitë politike nuk kanë program konkrete se si do ti casen dialogut me Serbinë, ndonëse kjo do të jetë tema kryesore me të cilën do të ballafaqohet qeverisja e ardhshme.

Në esencë nuk ka qartësi brenda partive politike se cila është casja e tyre për dialogun. Më tepër janë munduar të merren me cështje populiste sic është reciprociteti me Serbinë apo edhe cështja e taksës.

Megjithatë sipas tij partitë politike në këtë fushatë kanë qenë më të kujdesshme me premtime dhe që përkujtonë më shumë me realitetin.

Ndërkohë Demokracia në Veprim e cila po merret me monitorimin e procesit zgjedhor ka bërë të ditur se në tri ditët e para të fushatës kanë marrë pjesë mbi 83 mijë qytetarë, ndërsa janë shpenzuar mbi 1 milion euro.

Fushata zgjedhore zgjatë deri të premten ndërsa të dielën qytetarët do tu drejtohen kutive të votimit për legjislaturën e shtatë të Kuvendit të Kosovës. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono