Franca propozon dialog mes Bashkimit Europian dhe Rusisë

schedule16:58 - 23 Janar, 2022

schedule 16:58 - 23 Janar, 2022

Franca propozon një dialog të drejtpërdrejtë midis Bashkimit Europian dhe Rusisë për sigurinë në Evropë, tha sot nënsekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane Clement Bonn.

“Si Bashkim Europian, ne duhet të kemi propozime, një dialog të organizuar dhe të rregullt me ​​Rusinë,” tha ai në një intervistë me disa media. Sipas Clement Bon, presidenti rus Vladimir Putin favorizon dialogun me Shtetet e Bashkuara, sepse “ai të kujton Luftën e Ftohtë dhe përplasjen e superfuqive”, ndërkohë që e lejon atë të përçajë evropianët.

“Ajo që duhet të bëjmë është të qëndrojmë të bashkuar si perëndimorë, të jemi të pranishëm si evropianë. A po bën mjaft BE-ja? Ndoshta jo sot”, tha ai.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë thirrje tashmë për një dialog midis BE-së dhe Rusisë “mbi rendin e ri të sigurisë në Evropë” të mërkurën, duke ngritur shqetësime në Shtetet e Bashkuara, të cilat i frikësohen një përçarjeje brenda NATO-s.

“Ndarja do të ishte dhurata më e mirë që mund t’i bënim Rusisë,” tha sot Clement Bonn. Ai kujtoi se aktualisht Parisi dhe Berlini po përpiqen të riaktivizojnë rolin e tyre ndërmjetësues midis Rusisë dhe Ukrainës  në kuadrin e “skemës së Normandisë”. Pa dhënë detaje të mëtejshme, nënsekretari foli për “iniciativa” dhe një kontakt të ri mes presidentëve Macron dhe Putin “në ditët në vijim”. g.v/abcnews.al