FOTOT/ Momenti kur babai merr vesh lajmin e vrasjes së vajzës së tij 5 vjeçare, shpërthen në lot

schedule15:15 - 14 Qershor, 2022

schedule 15:15 - 14 Qershor, 2022

Babai i Elenës, 24-vjeçari Alessandro Nicodemo Del Pozzo ka shkuar menjëherë në vendin ku u gjet trupi i pajetë i vajzës së tij. Ai shihet i dëshpëruar teksa ngushëllohet nga familjarët e tij, sipas mediave italiane.

I riu u arrestua për grabitje në vitin 2020, por më vonë u shpall i pafajshëm. Ai dhe nëna e Elenës, Martina Patti, ishin ndarë prej kohësh. Në fakt, në vendin ku u gjet trupi i fëmijës, në via Turati, në Mascalucia, i riu shkoi i shoqëruar nga parnertja e tij.

Italia u trondit ditën e sotme, pasi një 5-vjeçare, Elena Del Pozzo, e cila ishte denoncuar e zhdukur nga familja, u gjet e  vdekur në zonën e Katanias. Pak orë pas nisjes së kërkimeve ka qenë nëna e saj Martina Patti, 23 vjeçe, e cila ka rrëfyer nën presionin e prokurorëve se e ka vrarë vetë të bijën dhe ka treguar vendin ku më pas është gjetur trupi i pajetë i të voglës.

Gjyshja e vogëlushes nga babai ka folur për mediat duke rrëfyer se një ditë e ka parë Martinën duke ushtruar dhunë mbi të bijën.

“Një ditë nëna po e rrihte vogëlushen. Kur u grindën ajo nuk donte të dilte nga shtëpia”, kujton gjyshja e shkatërruar nga pikëllimi.

“Një ditë nëna po i jepte një goditje dhe ne duhej ta merrnim nga duart e saj. Ne mëngjes e çova ne shkollë dhe i thashë se askush nuk të do më shumë se unë. Ajo më pa dhe më bëri të kuptoj që e kuptonte atë që i kisha thënë. Mamaja kishte një qëndrim autoritar dhe aristokratik”, tregoi gjyshja e Elenës më tej.

Ajo foli edhe për historinë e arrestimit të të birit Alessandro në 2020 duke thënë: “ “Djali im ka pasur një histori pas hekurave shumë vite më parë, e kanë marrë gabimisht. Ka qenë rreth shtatë muaj në burg, më pas ka qenë në arrest shtëpie. Ai pas atyre ngjarjeve, fillimisht shkoi në Gjermani dhe më pas u kthye në Siçili”.

/abcnews.al