FOTO/ Nga rivaliteti me CR7, te jeta e vështirë në Paris, brenda makthit të Messit

schedule14:32 - 22 Shtator, 2021

schedule 14:32 - 22 Shtator, 2021

Lionel Messi ende nuk është përshtatur te Paris Saint-Germain pas mbërritjes n verë.

Messi nuk ka arritur të shënojë ose të japë një asistim nga tre ndeshjet e tij për PSG, me Michael Owen që deklaroi se sulmuesi e bën klubin më të dobët.

Ai pastaj kundërshtoi t’i jepte dorën Mauricio Pochettino  duke shkëmbyer fjalë ndërsa ai po shkonte drejt stolit

The Sun hedh një vështrim pse Messi mund të jetë duke luftuar për t’u vendosur në Francë:

Pavarësisht mbërritjes në gusht, Messi, gruaja e tij Antonela dhe tre fëmijët e tyre, ende nuk kanë gjetur një vendbanim të përhershëm për të jetuar.

Ata aktualisht po qëndrojnë në Royal Monceau, një hotel me pesë yje.

Fituesi i gjashtë herë i Topit të Artë kishte dëshirë të merrte me qira një kështjellë prej 41 milionë funtash, jashtë Parisit.

Por ai u largua nga shtëpia e tij e ëndrrave – e quajtur “Pallati Rozë” – pasi pronari kërkoi një shtesë prej 8.5 mijë £ në muaj, pasi zbuloi se Messi ishte i interesuar.

Dhe bashkatdhetari i tij argjentinas dhe shoku i skuadrës Angel Di Maria ka zbuluar se si Messi nuk mund t’i shpëtojë tifozëve të tij adhurues për shkak të jetesës në hotel.

Ai tha: “Kur Leo vjen për darkë, gjithmonë ka motoçikleta ose makina aty pranë.

“Njerëzit këtu janë shumë respektues dhe nëse dalim jashtë do t’ju lënë vetëm.

“Tani, me Leo, ne nuk kemi ku të shkojmë.”

Situata e tij e jetesës është shumë larg nga jeta e tij e mëparshme e qetë në Barcelonë:

Messi ishte padyshim më i mirë në Katalonjë, por ky nuk është rasti në Paris.

Ish-bashkëlojtari i tij i Barcelonës, Neymar dhe fituesi i Kupës së Botës, Kylian Mbappe janë dy lojtarët kryesorë në klub.

Dhe kjo u theksua kur dyshja qëndroi në fushë kundër Lyon kur kërkonte një fitues, ndërsa Messi u zëvendësua me mbrojtësin e djathtë Achraf Hakimi.

Ish-lojjtari i PSG -së, Jerome Rothen, kritikoi Pochettinon për largimin e tij pasi Messi u tërhoq në debutimin e tij në shtëpi pa bërë ndonjë ndikim.

Por një shpjegim se Messi ishte i fiksuar mund të jetë për shkak se ai mund të jetë i dëmtuar.

Megjithëse Pochettino deklaroi se ai u zëvendësua për arsye taktike, dhe se Messi ishte “në rregull”.

Sidoqoftë të martën, PSG njoftoi se kampioni i Kupës së Amerikës 2021 ka pësuar një dëmtim kockor në gjurin e tij të majtë.

Gjatë konferencës së tij emocionale për shtyp muajin e kaluar, ku ai njoftoi se do të largohej nga Barcelona, ​​ai deklaroi se donte të qëndronte.

Por rregulloret e La Ligas e penguan Barçën të rifitonte shërbimet e Messit

Ai u shpreh: “Isha i bindur që të qëndroja këtu në Barcelonë. Kjo është shtëpia ime, shtëpia jonë.

“Unë doja të qëndroja te Barca dhe ishte plani … dhe sot duhet të them lamtumirë pas gjithë jetës sime këtu.”

Messi gjithashtu tha: “Jam vërtet i trishtuar sepse nuk doja të largohesha nga ky klub. Unë e dua Barcelonën dhe doja të qëndroja, kontrata ime ishte gati.

“Kam bërë gjithçka për të qëndruar.”

CRISTIANO RONALDO:

Messi jo vetëm që ka presion për t’i dhënë PSG titullin e parë të Ligës së Kampionëve, por përkrahësit gjithashtu presin që ai të tejkalojë rivalin Ronaldo.

Dyshja, të cilët kanë dominuar çmimet e Topit të Artë që nga viti 2008, të dy ndërruan klubet këtë verë, me qendërsulmuesin portugez që u kthye në Manchester United.

Dhe ai ka lulëzuar që kur u bashkua përsëri me Djajtë e Kuq duke shënuar katër gola nga tre ndeshje në të gjitha garat.

Me çdo gol që shënon fituesi i Euro 2016, fansat e Ronaldos do të futen në mediat sociale për t’u kënaqur me fatkeqësinë e Messit ndërsa ai përshtatet me një ligë dhe vend të ri. /abcnews.al/

Argentina international Messi had hoped to rent this Paris home, only for the owner to bump up the price