FOTO/ Futbollistët që triumfuan sërish pas një dëmtimi të rëndë

schedule15:58 - 2 Nëntor, 2021

schedule 15:58 - 2 Nëntor, 2021

Redoldo, Maradona, Camacho apo Cazorla janë disa nga lojtarët që pësuan një dëmtim të rëndë dhe që pas rikthimit u rikthyen të triumfojnë në botën e futbollit.

Peter Cech

Më 14 tetor 2006, Peter Cech pati incidentin më të rëndë të karrierës së tij, Reading-Chelsea sapo kishte filluar dhe një top i gjatë në hapësirë ​​për sulmuesin e Reading Hunt pothuajse përfundoi në tragjedi. Petr Cech del jashtë për të kapur topin dhe merr një gju në kokë nga Stephen Hunt. Portieri çek pësoi një dëmtim të kafkës dhe u desh të dilte nga fusha. Ai u rikthye tre muaj më vonë me një helmetë. Kjo mbrojtje që e ka shoqëruar në pjesën tjetër të karrierës së tij


Marco Van Basten

Një nga sulmuesit më të mirë në Holandë dëmtoi kyçin e këmbës së majtë në mars 1986, të cilin ai përfundoi duke bërë një operacion në dhjetor të të njëjtit vit. Më parë ai kishte këputur ligamentet në kyçin e këmbës së djathtë. E gjithë kjo ndodhi një vit para nënshkrimit të tij për Milanin. Me ardhjen e tij në Itali, në sezonet e para ai kishte dhimbje në kyçin e këmbës. Megjithatë, këto bezdi nuk e penguan Van Basten të bëhej referenca sulmuese e skuadrës gjatë gjashtë sezoneve që ishte me skuadrën milaneze. Ishte vendimtare edhe në finalen e Euro 1988, të cilën e fitoi Holanda. Van Basten shënoi golin e dytë.

Jose Antonio Camacho

Më 5 janar 1978, një anësor i ri i Ciezës i quajtur José Antonio Camacho, i cili luante për Real Madrid, pësoi një çarje të ligamentit të kryqëzuar në gju gjatë stërvitjes. Në moshën 22 vjeç e gjysmë, ai kishte frikë për karrierën e tij futbollistike, por pas dy operacioneve dhe 20 muajsh jashtë, ai jo vetëm u rikthye në fushë, por luajti edhe 295 ndeshje të tjera deri në pensionimin e tij në sezonin 88-89. Pas tejkalimit të dëmtimit, rekordi i tij u rrit në tetë Liga, dy Kupa të Spanjës dhe dy Kupa UEFA.

Ansu Fati

Ansu Fati ka pothuajse dhjetë muaj jashtë fushës, pasi u dëmtua më 7 nëntor 2020, gjatë ndeshjes së Ligës mes Barcelonës dhe Betisit. Ishte minuta e 31-të dhe një goditje e mbrojtësit të Betis, Mandi, i shkaktoi dëmtimit të yllit të ri të Barcelonës. Pas katër operacioneve në gjashtë muaj, më 26 shtator ai luajti përsëri. Rikthimi i tij ishte me stil, në dhjetë minuta lojë arriti të shënonte.

Neymar

Lojtari brazilian ishte më i shquari i Canarinha-s në atë botëror të vitit 2014, në Brazil. Në ndeshjen çerekfinale kundër Kolumbisë, ai ishte duke vrapuar në minutën e 80-të kur mori një gju nga Zúñiga në shpinë. Ai duhej të tërhiqej me barelë pasi pësoi një frakturë në një rruazë mesit. Më në fund iu shmang sallës së operacionit, por iu desh të pushonte për një muaj e gjysmë. Që nga rikuperimi i tij, ai ka vazhduar të rrisë rekordin e tij në Spanjë me dy Copas del Rey, dy Liga dhe një Superkupë. Pas nënshkrimit të tij për PSG-në ai ka shtuar 3 liga franceze, tre kupa franceze dhe po aq Superkupa. Përveç kësaj, ai luajti finalen e Champions League sezonin e kaluar me Bayern Munich.

Cazorla

Më 30 nëntor 2015 filloi Kalvari i Santi Cazorla. Atë ditë një dëmtim i rëndë në gju e detyroi të bënte 98 ditë pushim. Në atë kohë ai ishte lojtar i Arsenalit dhe ishte hera e parë në karrierën e tij që humbi tre muaj garë. Më parë, si lojtar i Villarrealit, ai tashmë kishte thyer fibulën e tij, duke e detyruar të humbiste dhjetë ndeshje për të verdhët. Lëndimet e kanë ndjekur atë për pjesën tjetër të karrierës së tij, megjithëse ai arriti të rikthehej në një nivel të mirë me rikthimin e tij te Villarreal, madje u thirr sërish.

Maradona

Diego Armando Maradona nuk do ta harrojë kurrë Andoni Goikoetxea. Një hyrje e qendërmbrojtësit bask, më 24 shtator 1983 në një ndeshje Athletic-Barcelona, ​​i shkaktoi yllit argjentinas dëmtimin më të rëndë në karrierën e tij. Madje iu desh t’i nënshtrohej një operacioni. Ai u kthye në fushë më 8 janar 1984, tre muaj e gjysmë pas dëmtimit, kundër Sevillas. Barcelona fitoi 3-1 dhe ‘Pelusa’ bëri dopietë. Në fund të atij sezoni ai shkoi në Napoli me të cilin fitoi dy tituj të Ligës së Italisë, një Kupë UEFA. Në vitin 1986 u shpall kampion bote me Argjentinën, në Meksikë. Në këtë event të Kupës së Botës ai la dy gola për historinë: atë të ‘qiftit kozmik’, të cilin Victor Hugo Morales e përjetësoi dhe atë të ‘Dorës së Zotit’. Në Italia 90, Maradona udhëhoqi Argjentinën në nënkampion.

Ronaldo Nazario

Sulmuesi brazilian tashmë kishte befasuar futbollin me shpejtësinë dhe nuhatjen e tij shënuese te PSV dhe Barcelona, ​​kur u nënshkrua nga Interi. Tashmë në skuadrën interista, më 21 nëntor 1999, ai u dëmtua rëndë në një ndeshje kundër Leçes. Këputja e tendinit patelar është diagnoza dhe pasiviteti për rreth gjashtë muaj. Pa dyshim, sezoni 199-2000 është i tmerrshëm për Ronaldon. Në rishfaqjen e tij, më 12 prill 2000, në një ndeshje të Kupës kundër Lacios, ai iu rikthye i njëjti dëmtim, këtë herë ishte jashtë për një vit. Por pavarësisht nga serioziteti i dëmtimit të tij, Scolari, trajneri brazilian, vendos ta thërrasë atë për Kupën e Botës 2002 dhe O Fenómeno i përgjigjet sfidës duke e çuar ekipin në finale. Kampion bote shpallet kundër Gjermanisë. Ronaldo shënoi në ndeshjen vendimtare.

Canales

Në moshën 20-vjeçare, Sergio Canales pësoi dëmtimin e parë të rëndë në karrierë. Ishte më 23 tetor 2011, kur ai ishte lojtar i Valencias, i huazuar nga Real Madrid. 2011-2012 nuk ishte sezoni i tij. Kjo pauzë e parë, e cila kishte pesë muaj pushim, iu bashkua një rikthim vetëm një muaj pas kthimit të tij. Pjesa e mbetur e sezonit humbi. Pavarësisht kësaj situate, Kantabriani u rikuperua dhe pas largimit nga Valencia është bërë ndërkombëtar me Spanjën dhe ka luajtur në kompeticionet evropiane me Real Sociedad dhe Betis.

Filipe Luis

Asnjëherë një gol nuk ka pasur një çmim kaq të lartë. Më 23 janar 2010 u luajt një Deportivo-Athletic në Riazor. Filipe Luis, sportisti brazilian anësor, hyri në zonën e Bilbaos dhe Gorka Iraizoz, portieri i Athletic, doli për ta takuar dhe përplasja e tyre përfundoi me një frakturë dhe dislokim të kyçit të këmbës së brazilianit. Edhe pse koha e pushimit llogaritej nga 4 deri në gjashtë muaj, Filipe Luis theu rekorde dhe tre muaj më vonë ai filloi stërvitjen dhe më 8 maj u kthye për të luajtur në një ndeshje kundër Mallorca. Edhe pse ai kishte tingëlluar për të nënshkruar për Barcelonën, para dëmtimit, merkato e ardhshme e verës përfundoi në Atlético. Me ekipin e dyshekut ai fitoi Superkupën e Evropës në 2010, 2012 dhe 2018, Ligën e Evropës në 2012 dhe 2018, një Copa del Rey dhe një Ligë. Më vonë ai nënshkroi për Chelsean anglez, me të cilin fitoi Kupën e Ligës dhe Premier League.

Xhibril Cisse

Lojtari francez theu tibinë dhe fibulën e tij gjatë një ndeshjeje kundër Blackburn Rovers, më XX tetor 2004. Ky dëmtim kishte një periudhë rikuperimi të vlerësuar prej 6 deri në 9 muaj e një vit e gjysmë për t’u rikthyer në fushën e lojës. Megjithatë, Cisse theu të gjitha parashikimet dhe gjashtë muaj më vonë ai tashmë u rishfaq në një ndeshje të Champions League kundër Juventusit. Në të njëjtin sezon ai ishte një nga ata që shënoi në penalltinë e fundit që Liverpool fitoi kundër Milanit. Ai gjithashtu u rikthye për të qenë ndërkombëtar me Francën, megjithëse lëndimet e penguan atë të luante në disa Kupa Botërore dhe Evropiane. Ai u thirr nga Domenech për Afrikën e Jugut 2010, por kjo nuk ishte një përvojë e mirë për ekipin francez.

Falcao

Sulmuesi 20-vjeçar kolumbian pësoi një çarje të ligamentit të kryqëzuar në gjurin e djathtë kur luante për River Plate. Tetë muaj ishte larg fushave të lojës. Pas rikuperimit, ai luajti edhe tre sezone të tjera në skuadrën argjentinase në një nivel të mirë, gjë që e lejoi atë të bënte hapin drejt futbollit evropian: Porto ishte fati i tij. Me skuadrën portugeze ai mori, në sezonin e tij të dytë, një reporter titulli. Më vonë, me Atlético de Madrid ai fitoi gjithashtu dy tituj të Europa League dhe një Copa del Rey. Pasi kaloi nga Manchester United dhe Chelsea në Premier League, ai përfundoi në Monaco, me të cilin fitoi me Ligën Franceze. Përveç kësaj, në sezonin 2010-11 ai u bë golashënuesi më i mirë në Europa League, në një sezon, me 17 gola.

Sergio Asenjo

Sergio Asenjo ishte një portier i thirrur për të shënuar një epokë. Në fakt, pas një sezoni të mirë në Valladolid, emri i tij hyri në të gjitha pishinat për të qenë portieri i Kombëtares spanjolle, por më 8 maj 2010, kur ai tashmë po luante me Atléticon, një goditje e goditi. Në një ndeshje në të cilën u përball me Sporting de Gijón, ai theu ligamentin kryqëzor në njërin gju. Ky ishte lëndimi i parë i rëndë në karrierën e tij, gjatë karrierës së tij, tre herë të tjera i kanë bërë truk ligamentet e kryqëzuara në gjunjë. Megjithatë, forca e portierit është rezistente ndaj bombave, pavarësisht nga të gjitha këto pengesa, ai gjithmonë ka rikuperuar nivelin e tij më të mirë dhe ka vazhduar të fitojë një Kupën e Mbretit dhe një Europa League me Atléticon dhe një tjetër Europa League me Villarrealin. r.t/abcnews.al