Fluks në pikat kufitare, emigrantët largohen nga vendi pas festave

schedule09:54 - 3 Janar, 2020

schedule 09:54 - 3 Janar, 2020

Pasi kaluan festat e fundvitit pranë familjarëve, emigrantët po kthehehn në vendet e tyre ku punojnë dhe jetojnë.

Sipas të dhënave të siguruara nga abcnews.al mësohet se ditën e djeshme më 2 janar në Kapshticë kanë hyrë 3203 dhe kanë dalë 5832 shtetas drejt Greqisë.

Ndërkohë, në Qafë-Thanë kanë hyrë 3404 dhe kanë dalë 3272 shtetas. E njëjtë paraqitet situata edhe në pikën kufitare të Kakavijës. Gazetari Orgesti Sako bën me dije se po punohet me 4 sportele në dalje dhe 2 në hyrje.

Radha e automjteve është 2 km, ndërsa gjatë 24 orëve të fundit kanë dalë 5700 persona dhe kanë hyrë 250 persona./abcnews.al