Filmi ”Delegacioni” për 1 vit rrëmben 12 çmime, QKK e nominon për Oscar

schedule16:35 - 24 Shtator, 2019

schedule 16:35 - 24 Shtator, 2019

Filmi artistik “Delegacioni” me skenar të Artan Minarollit dhe regji të Bujar Alimanit është nominuar nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë për të përfaqësuar Shqipërinë në Oscar. Filmi sapo mori çmimin e 12-të brenda një viti.

Filmi “Delegacioni“ nga regjisori shqiptar Bujar Alimani mori çmimin e filmit më të mirë në edicionin e 5-të të Festivalit të Filmit Seanema, të mbajtur në Ulqin të Malit të Zi.

Në qendër të filmit  është një intelektual që nuk bëhet vegël e pushtetit, por reziston deri në fund.

Delegacioni u nis nga i ndjeri  regjisori Artan Minarolli dhe u realizua me sukses nga miku i tij regjisori i njohur Bujar Alimani. Filmi që në premierën e parë botërore në  Varshavë rrëmbeu çmimin e parë  dhe pasoi me 12  të tillë brenda një viti.

Pak ditë më parë Komisioni i ngritur nga QKK ka vendosur unanimisht me shumice absolute votash, në votim të hapur, që filmi «Delegacioni», me regji të Bujar Alimanit dhe skenar të Artan Minarollit, të përfaqësoi Shqipërinë në garën Oscar.

Pas premierës fitores së çmimit të madh në Varshavë, Delegacioni është përzgjedhur ndërkohë në mbi 16 festivale ndërkombëtare, në të cilat ka fituar 12 çmime. /ABC News Albania 24/7