Fiket zjarri në ullishtën 500 vjeçare në Elbasan

schedule09:35 - 8 Gusht, 2022

schedule 09:35 - 8 Gusht, 2022

Është shuar zjarri që kishte përfshirë ullishten në zonën e Elbasanit. Ditën e djeshme një zjarr ra në zonën e ullishtes Elbasan ku zjarrfikësve iu është dashur rreth 12 orë punë që ta fikin.

Për fikjen e zjarrit janë angazhuar rreth 30 zjarrfikës nga Cërriku Belshi dhe Peqini në ndihmë të zjarrfikses Elbasan ku janë vënë në dispozicion 7 makina. Mësohet se zjarri ka djegur rreth 20 HA ullishte shekullor rreth 500 vjeçar.

Ditën e sotme kanë ardhur dhe Efektiv ushtrie në mbështetje të zjarrëfikses Elbasan për të fikur vatrat e vogla që kanë mbetur në brendësi të kodër ullishte.

/abcnews.al/