Erdhi për finalen Conference League, Hoxha: Kryebashkiaku i Roterdamit u kërcënua në Tiranë

schedule13:58 - 28 Qershor, 2022

schedule 13:58 - 28 Qershor, 2022

Kryetari i bashkisë së Roterdamit, Ahmed Aboutaleb është kërcënuar gjatë finales së Conference League në Tiranë. Lajmi është bërë me dije nga gazetari Artan Hoxha, i ftuar në ABC Live.

Aboutaleb mbërriti në Tiranë në 25 maj, pasi skuadra e Roterdamit, Feynoord kishte sfidën me Romën në stadiumin “Air Albania.

Sakaq, gazetari zbulon se një grup tifozësh kanë ngritur në stadium një banderolë me mesazh kërcënues për kryebashkiakun. Për këtë arsye janë marrë masa shtesë për sigurinë e tij.

Hoxha thotë se për këtë ngjarje ka nisur hetimi në Holandë dhe këta të fundit kanë kërkuar informacion shtesë nga Shqipëria.

“Finalja e Conference League ishte e ara e këtij trofeu dhe prandaj pati kaq jehonë. Së dyti dolën dy skuadra shumë të mëdha. Kryetari i baskisë së Roterdamit ka ardhur ditën e finales në mëngjes. Fun Zone ishte në krah të ministrisë së Brendshme.

Autoritet holandeze e nisën hetimet sepse mes grupeve të tifozëve është nxjerrë një banderolë e shkruajtur në dialektin e gjermanishtes. Ka qenë një mesazh kërcënues për kryetarin e bashkisë së Roterdamit.

Menjëherë autoritetet atje kanë nisur hetimin dhe është kërkuar nga shqiptarët që të merrnin masa ekstra për ta siguruar. Është menduar që ky grup personash mund të rrezikonin jetën e kryetarit të bashkisë së Roterdamit. Autoritetet holandeze jo më larg se të martën e kaluar u kanë kërkuar autoriteteve tona informacion shtesë për disa persona qytetarë holandezë. Ata e kanë marrë shumë seriozisht këtë çështje. Ata duan të parandalojnë një ngjarje që mund tu ndodhë atje. Kanë kërkuar informacion shtesë.

Një hetim që ne në Shqipëri e kanë neglizhuar. Nuk e di përgjigjen, por edhe prokuroria shqiptare është duke e ndjekur këtë çështje. Kemi një hetim që vazhdon edhe në Shqipëri edhe në Holandë”, tha Hoxha në ABC Live. g.v/abcnews.al