08:13 | 04/04/201808:130

Në episodin e tetë të emisionit “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin të ftuar:

1.Mark Marku, i cili foli për protestën kundër tarifës së qarkullimit në Rrugën e Kombit, të cilën e cilësoi shpresdhënëse, në një kohë që qeveria po ushtron kontroll dhe arrogancë kudo, kur ka shumë tension për shkak të gjendjes ekonomike e rritjes së taksave, ndërsa dhuna e ushtruar sipas tij është simbolike. Ai foli edhe për rolin e opozitës dhe qeverisjen e Ramës.

2.Teuta Toska, gjuhëtare. Ka folur për komunikimin publik, studimin e gjuhës shqipe, përdorimin e gjuhës, çështje që prekin më shumë sistemin gjuhësor, gegërishten dhe toskërishten. Sipas saj problemi më i rëndësishëm tani është që standardi i gjuhës shqipe duhet të mësohet. Për Toskën, hapja e nivelit leksikor është shumë e rëndësishme, ku pjesë e debatit është çështja e strukturave sintaksore.

3. Ardian Civici në “Provokacija” ka folur për librin “Mentaliteti antikapitalist” nga Ludwig von Mises dhe disa çështje të ekonomisë që përfshihen në këtë libër.

4.Jonila Godole, pedagogia ka folur për debatin e fundit për LGBT dhe pyetjet që ngre ndaj Ministrisë në lidhje me kurrikulën për këtë çështje. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono