Ekspertët: SHBA mund të arrijë imunitetin e tufës në fund të verës

schedule08:26 - 6 Mars, 2021

schedule 08:26 - 6 Mars, 2021

Ritmi i administrimit të vaksinave Covid-19 në SHBA vazhdon të përmirësohet çdo ditë, duke rritur mundësinë që popullsia të imunizohet me ritme të shpejta.

Këtë javë, Presidenti Biden tha se SHBA-ja  do të ketë vaksina të mjaftueshme për çdo të rritur deri në fund të majit dhe një analizë e CNN e të dhënave federale tregon se imuniteti i tufës ka të ngjarë të arrihet shumë shpejt.

Me ritmin aktual prej rreth dy milion doza të administruara në ditë – mesatarja e fundit shtatë ditore e dozave të administruara të raportuara nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve – SHBA-ja mund të arrijë imunitetin e tufës deri në fund të verës vetëm përmes vaksinimit.

Por ekspertët gjithashtu kanë rënë dakord se rreth  70% dhe 85% e popullsisë duhet të imunizohet për të ndaluar  përhapjen. Më shumë se 8% e popullsisë – gati 28 milion njerëz – tashmë janë vaksinuar plotësisht, sipas të dhënave të fundit nga CDC.

Nëse vaksinimi vazhdon me ritmin e tij aktual dhe vaksinat me dy doza nga Pfizer / BioNTech dhe Moderna janë opsionet e vetme në dispozicion, 70% e popullsisë amerikane mund të vaksinohet plotësisht nga mesi i shtatorit.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave autorizoi vaksinën me një dozë të Johnson & Johnson për përdorim urgjent dhe kompania ka premtuar të shpërndajë 100 milion doza deri në gjysmën e parë të vitit.

Me ritmin aktual prej rreth dy milion doza në ditë, përfshirë 100 milion doza të vaksinës Johnson & Johnson me një të vetme, 70% e popullsisë amerikane do të vaksinohet plotësisht rreth fundit të korrikut dhe 85% deri në mes të shtatorit, sipas në një analizë të CNN.

CDC vlerëson se më shumë se një e katërta e popullsisë mund të jetë infektuar nga Covid-19.

Ekspertët kanë vënë re se disa variante të reja kërcënojnë përparimin e fushatës së vaksinimit , duke zvogëluar potencialisht mbrojtjen e ofruar nga vaksinat dhe duke zvogëluar shkallën e imunitetit natyror, por gjithashtu skepticizmi rreth vaksinave mund të krijojë gjithashtu disa kufizime./abcnews.al