Edi Rama: Kemi mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë nga BE

schedule11:35 - 6 Tetor, 2021

schedule 11:35 - 6 Tetor, 2021

Në një intervistë për “El Pais” në Madrid të Spanjës, kryeministri Edi Rama  ka deklaruar se në prag të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, se nuk pret “asgjë”.

Shkrimi në “El Pais”, vijon Shqipëria, së bashku me Maqedoninë e Veriut, morën dritën jeshile në Mars 2020 për të filluar negociatat e pranimit, por Bullgaria i bllokoi ato për të filluar, për shkak të një konflikti dypalësh identiteti me Shkupin, në të cilin Tirana është mbajtur peng.

“El Pais” shkruan se Rama  është shprehur se Shqipëria dhe qeveria e tij ka mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë nga BE, pasi sipas tij është vërejtur se Europa nuk është në një moment shumë të mirë.

“Ne kemi mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë, sepse kemi parë që Evropa nuk është në një moment shumë të mirë, me shumë probleme të brendshme dhe zgjerimi nuk pritet me entuziazëm,” tha ai për samitin.

Kjo mbledhje mbahet disa ditë, pasi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, demonstroi në Tiranë objektivin e saj për zhbllokimin e dialogut këtë vit.

“Ne kemi dëgjuar për shumë vite dhe asgjë nuk ka ndryshuar,” përgjigjet ai.

“Von der Leyen flet në emër të Komisionit, por Komisioni është një gjë, Këshilli është një tjetër; fjalët e bukura janë një gjë; faktet, një tjetër … Ka pasur gjithmonë në këtë proces një, dy, tre shtete anëtare që kundërshtojnë.  Tani është Bullgaria, kështu që për ne është më mirë të mos presim, sepse kur prisni duhet të ndjeni turpin e refuzimit ”. tha Rama.

Rama këmbëngul se hyrja e Shqipërisë, në BE është një “nevojë” për të cilën ai as nuk dëshiron dhe as nuk ka një “alternativë” dhe e përmbledh me simbolikë: “Evropa është zgjedhja jonë dhe feja jonë”.  Procesi është i vetmi proces që unë e konsideroj një transferim jetësor të njohurive se si të ndërtojmë një shtet demokratik dhe funksional bazuar në sundimin e ligjit, në një ekonomi konkurruese të tregut të lirë të bazuar në një shoqëri dinamike në standardet e BE -së. është ajo që duhet të bëjmë. Jo sepse na kërkohet, por sepse është e ardhmja jonë. Atëherë, ajo që ndodh në Bruksel nuk varet nga ne as nuk më shqetëson mua. Unë nuk jam pesimist, por nuk dua të humbas më energji duke u ankuar, ”argumenton ai.

I pyetur nëse do të ketë një bashkim të mundshëm mes Kosovës dhe Shqipërisë, kryeministri Edi Rama Rama tha se kjo do të ishte kushtetutshmërisht e vështirë për Kosovën dhe do të kundërshtohej ndërkombëtarisht për shkak të potencialit të saj destabilizues për rajonin.

“Sigurisht që ne duam të bashkohemi me ta, por brenda gjithë mënyrës së anëtarësimit në BE. Tani për tani, Kosova është peng i një procesi të papërfunduar të paqes me Serbinë. Kjo vjen e para. Pastaj pjesa tjetër ”, thekson ai.

Ai e ngurtëson gjestin kur flet për Kurtin, me të cilin përplaset për një nismë rajonale të quajtur “mini-Shengen” dhe mban një marrëdhënie të largët.

“Ne kemi interesa të përbashkëta kombëtare. Pastaj, kur bëhet fjalë për politikën e përditshme, nuk më intereson se çfarë mendon ai, “thotë ai.

Shqipëria, me 2.8 milionë banorë, është përmirësuar në tetë vitet e fundit në disa tregues, por nuk ka marrë hov në të tjerët. Vendi zë në thelb të njëjtin pozicion në indeksin e perceptimit të korrupsionit të Transparency International ose lirisë së shtypit të Reporterëve pa Kufij, kur erdhi Rama në pushtet.

“Situata është shumë e ndryshme. Disa raporte duhet të merren me shumë kujdes: si bëhen, kush e bën, etj. Ata nuk janë shkencëtarë dhe nuk kanë asnjë lidhje me realitetin. Nuk po them se Shqipëria nuk ka probleme korrupsioni, sepse kjo do të ishte një gënjeshtër, por që nuk mund të krahasohet aspak me tetë vjet më parë ”.

“Sigurisht që është një vend me probleme sepse ne vijmë nga një e kaluar e gjatë dhe e dhimbshme,” thotë ai duke iu referuar regjimit komunist – veçanërisht gjatë udhëheqjes së Enver Hoxhës – midis fundit të Luftës së Dytë Botërore dhe 1991.

“30 vitet janë shumë në jetën e një personi, por asgjë në rrjedhën e historisë. Procesi i ndërtimit të institucioneve nuk është i lehtë. Ne kemi sfidat tona, por askush nuk mund të na mësojë për ndonjë nga gjërat e këqija, sepse ne nuk i kemi kompensuar ato. I gjetëm kur ishim të lirë. Prostitucioni ishte tashmë atje, trafikimi ilegal ishte tashmë atje, gjithçka ishte atje . “tha Rama. /abcnews.al/