896 raste të reja dhe 3 humbje jete nga COVID-19, 14 pacientë rëndë, MSH: Vaksinohuni

schedule17:06 - 5 Shtator, 2021

schedule 17:06 - 5 Shtator, 2021

Shifra të larta infektimesh në 24 orët e fundit në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë raporton në përditësimin e fundit se sot janë regjistruar 896 raste të reja nga 4228 testime dhe 3 humbje jete. Viktimat janë një qytetar 49 vjeç nga Elbasani, një 67 nga Vlora dhe një 71 vjeç nga Durrësi.

896 rastet e reja janë zbuluar në këto bashki: 224 raste në Tiranë, 83 raste në Shkodër, 82 raste në Vlorë, 72 raste në Durrës, 52 raste në Fier, 49 raste në Kavajë, 42 raste në Lushnje, 32 raste në Lezhë, 27 raste në Elbasan, 21 raste në Gjirokastër, 20 raste në Krujë, Sarandë, 17 raste në Kurbin, 15 raste Malësi e Madhe, 12 raste në Bulqizë, 11 raste në Mat, 10 raste në Kamëz, Himarë, 6 raste Vau i Dejës, Memaliaj, Pogradec, Berat, 5 raste në Peqin, Gramsh, 4 raste në Fushë-Arrëz, Dimal, Kuçovë, Skrapar, Cërrik, 3 raste në Kukës, Has, Dibër, Patos, Divjakë, Mallakastër, Korçë, Devoll, 2 raste në Tropojë, Mirditë, Shijak, Rrogozhinë, Kolonjë, Poliçan, 1 rast në Klos, Konispol, Libohovë, Selenicë, Delvinë, Përmet, Belsh.

Janë 12,003 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 132 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Janë shëruar 518 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 136,479 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerë. “Vaksinohuni në qendrën më të afërt të vaksinimit, sepse vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127” mbyllet thirrja.

Statistika (05 Shtator 2021)
Raste të reja ditore       896
Të shëruar në 24 orë      518
Të shtruar në spitale       132
Humbje jete në 24 orë     3
Testime ditore                 4,228

Testime totale            1,076,983
Raste pozitive             150,997
Raste të shëruara       136,479
Raste Aktive                 12,003
Humbje jete                   2,515

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë             4375
Shkodër          1999
Durrës             1025
Vlorë               896
Fier                  860
Lezhë              778
Elbasan           605
Berat               421
Korçë               307
Gjirokastër      299
Kukës              232
Dibër                206

/Abcnews.al