“Drita jeshile” për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, Biden falenderon Erdogan

schedule04:49 - 30 Qershor, 2022

schedule 04:49 - 30 Qershor, 2022

Presidenti i SHBA-së Joe Biden falënderoi homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan në fillim të një takimi të mërkurën, pasi ai ra dakord për të lejuar Finlandën dhe Suedinë të anëtarësohen në NATO.

“Dua t’ju falënderoj veçanërisht për atë që bëtë, për situatën në lidhje me Finlandën dhe Suedinë, dhe të gjithë punën e jashtëzakonshme që po bëni për të nxjerrë grurin nga Ukraina”, i tha Biden Erdoganit gjatë samiti i NATO-s në Madrid.

“Ju jeni duke bërë një punë të shkëlqyer”, shtoi Biden.

Turqia ka qenë në diskutime me Rusinë për eksportin e grurit nga Ukraina. Erdogan tha se shpreson se diplomacia do të ndihmojë në nxjerrjen e grurit nga Ukraina.

“Lutem që ne do të jemi në gjendje të rivendosim ekuilibrin përmes diplomacisë në mënyrë që të kultivojmë rezultate pozitive, veçanërisht në lidhje me grurin”, i tha Erdogan Biden.

“Konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës dhe zhvillimet negative në lidhje me nxjerrjen e grurit nga portet e Ukrainës, si dhe zhvillimet në lidhje me naftën dhe gazin natyror, kërkojnë që të gjithë ne të punojmë së bashku për të zgjidhur një herë e përgjithmonë mosmarrëveshjet”, shtoi ai.

“Ka vende që janë të privuar nga gruri dhe ne do të hapim korridoret dhe do t’u lejojmë atyre aksesin në drithin që u nevojitet”, tha ai.

Erdogan tha se i dha atij “kënaqësi të madhe” takimi me Biden pas një kohe të gjatë. /abcnews.al