Rusia kërcënon të lëshojë bomba nukleare në Britani dhe SHBA pas betejës me Ukrainën për mega-centralin bërthamor

schedule10:13 - 10 Gusht, 2022

schedule 10:13 - 10 Gusht, 2022

Televizioni shtetëror rus ka paralajmëruar se përshkallëzimi i konfliktit në centralin atomik më të madh të Evropës mund të çojë në katastrofë me kërcënime për lëshimin e raketave bërthamore në Londër dhe Uashington. 

Ukraina ka akuzuar forcat pushtuese për bombardimin e qëllimshëm të stacionit të energjisë bërthamore të Zaporizhzhia dhe një plan “vetëvrasës” për ta hedhur atë në erë me mina .

Një ushtar rus qëndron roje në stacionin bërthamor të okupuar Zaporizhzhia në Ukrainën jugore
Një ushtar rus qëndron roje në stacionin bërthamor të okupuar Zaporizhzhia në Ukrainën jugoreKredia: AFP

Rusia ka nisur gjithashtu sulme me artileri dhe raketa nga uzina , duke e përdorur atë si një “mburojë bërthamore”, sepse ata e dinë se ukrainasit nuk mund të kundërpërgjigjen pa rrezikuar një fatkeqësi të stilit të Çernobilit .

Mbikëqyrja bërthamore e OKB-së paralajmëroi se termocentrali – me gjashtë reaktorë – është “jashtë kontrollit” dhe tha se Rusia kishte “shkelur çdo parim sigurie” që nga kapja e tij në mars.

Ka frikë se Vladimir Putin do të përdorë një fatkeqësi në vend si pretekst për të thelluar konfliktin . Rusia i mohon akuzat dhe pretendon se është Ukraina që rrezikon katastrofën bërthamore duke bombarduar centralin.

Natën e kaluar, kanali më i madh televiziv i Moskës, i kontrolluar nga shteti, i dha kohë transmetimit Yury Kot, liderit të përfolur të lëvizjes ukrainase Parus pro-Kremlinit.

Ai pretendoi se ishte Kievi dhe Perëndimi që rrezikonin sigurinë bërthamore – dhe i kërkoi Putinit të ishte gati të gjuante me armë bërthamore në Londër dhe Uashington.

“Ne të gjithë e kuptojmë shumë mirë se [Ukraina dhe Perëndimi] po sajojnë një realitet imagjinar,” tha ai në Channel One.

“Duhet t’i tregojmë Ukrainës dhe vendeve mbështetëse të saj – Britanisë dhe Amerikës në radhë të parë… dhe ta bëjmë të qartë.

“Nëse centrali bërthamor i Zaporizhzhia dëmtohet dhe ndodh një fatkeqësi, dy raketa do të godasin menjëherë qendrat tuaja vendimmarrëse.

“Njëri në Uashington, tjetri në Londër.

“Ato bërthamore. Dhe kaq… nuk do të flitet më.”

Por ai u godit nga një tjetër ekspert i talk show-t, Aleksey Mukhin, kreu i Qendrës për Informacionin Politik, i cili tha: “Kjo do të shkaktonte protokollin e shkatërrimit të ndërsjellë , kështu që sinqerisht do të përmbahesha nga deklarata të tilla.”

Putini është mburrur se raketat e tij të reja bërthamore Sarmat dhe Tsirkon janë “të pandalshme” nga mbrojtja perëndimore mes kërcënimeve të përsëritura për të asgjësuar Evropën dhe SHBA-në. 

Ndërkohë në kanalin Rossiya 1, një tjetër propagandues i Putinit paralajmëroi për një “dimër bërthamor” të shkaktuar nga ndërprerja e furnizimeve me gaz nga Rusia .

Igor Korotchenko – një kolonel rezervë dhe kryeredaktor i revistës Mbrojtja Kombëtare e Rusisë – pohoi: “Bota është e dënuar.

“Miliona evropianë…janë të tmerruar nga ardhja e dimrit.

“Do të jetë si një dimër bërthamor. Një apokalips para syve tanë.

“Fikja e energjisë, mungesa e gazit, grabitësit në rrugë, sherri me policinë dhe përpjekjet e njerëzve të dëshpëruar për të mbijetuar.

“Nuk do të ketë ushqim, energji elektrike dhe gaz.

“Dhe gjëja kryesore është se nuk do të ketë shpresë.”

Dje agjencia bërthamore e Ukrainës, Energoatom, pretendoi se Rusia kishte vendosur eksploziv në uzinën e Zaporizhzhia dhe ishte gati ta “hedhte në erë”.

Dhe një komandant rus, gjeneralmajori rus Valery Vasiliev, u citua duke paralajmëruar se “ose do të jetë tokë ruse ose një shkretëtirë e djegur”.

Sipas raporteve të Ukrainës, ai tha: “Ne minuam të gjitha objektet e rëndësishme të [stacionit të energjisë].

“Dhe këtë nuk ia fshehim armikut, i kemi paralajmëruar.

“Armiku e di se stacioni do të jetë ose rus ose i askujt. Ne jemi gati për pasojat e këtij hapi.”

Zëdhënësit britanikë kanë thënë se artileria e rëndë ka qenë në përdorim “në afërsi të termocentralit Zaporizhzhia” për të shpërthyer objektivat përtej lumit Dnieper.

Ushtarët rusë të rraskapitur kanë përdorur gjithashtu një qytet aty pranë për pushim dhe rikuperim, sepse afërsia e tij me termocentralin i mbron ata nga sulmet.

Kombet e Bashkuara i kanë kërkuar Rusisë dhe Ukrainës që të lejojnë ekspertët të vizitojnë kompleksin.

Rafael Grossi, kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, e quajti situatën aktuale “jashtëzakonisht të rëndë dhe të rrezikshme”.

Ai tha: «Çdo parim i sigurisë bërthamore është shkelur . . . në një vend ku lufta aktive është në vazhdim.

“Unë kam këmbëngulur që nga dita e parë që ne duhet të jemi në gjendje të shkojmë atje për të kryer vlerësimin e sigurisë dhe të sigurisë, për të bërë riparime dhe për të ndihmuar siç kemi bërë tashmë në Çernobil.”

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken i ka quajtur veprimet e Rusisë rreth termocentralit “kulmi i papërgjegjshmërisë” dhe akuzoi Moskën se e përdor atë si “mburojë bërthamore”.

/abcnews.al/