Dikur njihej si sëmundja e syve që prek të moshuarit, sot po rrezikohen shumë fëmijë

schedule12:55 - 3 Nëntor, 2022

schedule 12:55 - 3 Nëntor, 2022

Ekspertët thonë se ka një epidemi të re tek fëmijët, e lidhur me sëmundjet e syrit. Gjegjësisht, nxënësit e shkollave fillore vuajnë nga një sëmundje për të cilën deri vonë ankoheshin kryesisht të moshuarit.

Është një sëmundje e syrit të thatë, e cila shfaqet te fëmijët që kalojnë shumë kohë duke parë ekranet, nga televizori, telefonat inteligjentë dhe tabletët.

Pasojat e sëmundjes së syrit të thatë ndodhin kur lotët nuk mund të ofrojnë lagështi adekuate për sytë.

Sëmundja zakonisht prek njerëzit nga mosha 50 deri në 60 vjeç dhe nëse nuk trajtohet, mund të jetë jashtëzakonisht e dhimbshme me simptoma të tilla si sytë e lodhur, të skuqur dhe të ndjeshëm.

Pacientët e krahasuan këtë ndjenjë me atë të prerjes së një qepe, domethënë me një ndjesi djegieje të vazhdueshme.

Okulistja, Sarah Farrant, e cila është eksperte për sëmundjen e syrit të thatë, thotë se po sheh gjithnjë e më shumë fëmijë të shkollave fillore që vijnë në praktikën e saj në Somerset me këtë gjendje. Kjo është pjesërisht fajtore për sasinë e kohës që kalojnë para ekranit, pasi shikimi në ekran ul në mënyrë dramatike shkallën e ndezjes.

“Kur hapa klinikën 15 vjet më parë, nuk kishte asnjë fëmijë që të ishte shfaqur me një gjendje të tillë. Megjithatë, në pesë apo gjashtë vitet e fundit, kam parë gjithnjë e më shumë fëmijë me sëmundje të syrit të thatë. Pacienti im më i ri ishte gjashtë vjeç, gjë që dikur ishte e paimagjinueshme”, shpjegon Farrant, transmeton Daily Mail.

Nëse sëmundja e syrit të thatë nuk trajtohet, mund të çojë në dëmtim të pakthyeshëm të gjëndrave në qepallat që prodhojnë lot./abcnews.al