Dieta që është shpallur më e mira për të 8-in vit radhazi

schedule17:08 - 27 Shtator, 2021

schedule 17:08 - 27 Shtator, 2021

Edhe një herë, planet e provuara dhe të vërteta të dietës kanë fituar obsesionet e modës dhe dietat kanë zënë pozitat kryesore në listat e ekspertëve. Janarin e kaluar, US Neës & Ëorld Report publikoi renditjen vjetore të dietave më të mira në përgjithësi, duke ngritur DASH dhe dietën mesdhetare në krye. Çdo vit, US News & World Report bashkon një ekip mjekësh, dietologësh, profesorësh universitarë dhe ekspertë të tjerë të të ushqyerit për të vlerësuar dietat më të popullarizuara të Amerikës dhe për t’i renditur ato sipas një sërë faktorësh, duke filluar nga ajo se sa. Ato janë efektive për humbja e peshës dhe sa e lehtë është të ndiqen, në masën që ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve kronike si diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Për vitin 2018, u testuan 40 dieta të ndryshme dhe për të tetin vit radhazi, dieta DASH u shpall dieta më e mirë në përgjithësi.

Ndërsa prurjet e mediave sociale që përdorni mund të jenë të mbushura me postime nga njerëz të ndryshëm që adhurojnë dietat herë pas here në modë dhe “sekretet unike të humbjes së peshës”, çdo vit që nga viti 2011, dieta DASH renditet si më e mira në përgjithësi dhe megjithëse mund të ju mund të mos jeni të njohur me të, rregullat e tij janë padyshim të njohura për ju.

DASH (Qasja Dietike për Ndalimin e Hipertensionit)

Bukuria e DASH nuk qëndron aq shumë në ndalimin e një grupi të veçantë ushqimesh sa në arritjen e ekuilibrit. E pasur me fruta, perime dhe drithëra, kjo dietë gjithashtu lejon konsumimin e një sasie të shëndetshme të produkteve të qumështit me pak yndyrë, shpendëve dhe peshqve pa lëkurë, si dhe arra dhe fara. Ju mund të vazhdoni të hani mish të kuq, yndyrna dhe ëmbëlsira, por vetëm duhet të kufizoni porcionet (jo më shumë se dy deri në tre racione yndyrë në ditë, pesë racione javore të ëmbëlsirave dhe një deri në dy racione prej 85g mish) si dhe kripë.

Pa asnjë pengesë, ajo që është e mirë për këtë dietë miqësore është se ka vend për përshtatje për njerëzit e të gjitha moshave, gjinive, niveleve të aktivitetit dhe stilit të jetës. Gjithashtu nuk ka kërkesa të veçanta për ushqim, që do të thotë se mund të merrni gjithçka që ju nevojitet lehtë dhe me çmim të ulët në çdo dyqan. Në rast se akronimi nuk e bën të qartë, kjo dietë nuk ka për qëllim humbjen e peshës. Por të gjithë hapat e nevojshëm për të përmirësuar shëndetin e zemrës, domethënë zgjedhjet më të shëndetshme ushqimore dhe rregullimet më të mençura për të plotësuar nevojat tuaja ditore të kalorive, shpesh çojnë në humbje peshe. Është ideale për pacientët e diagnostikuar me hipertension dhe para-hipertension, si dhe ata që preferojnë udhëzime më specifike dhe një rutinë dietike për të luftuar presionin e lartë të gjakut dhe kolesterolin “e keq”.

Dieta mesdhetare

Dieta e preferuar e popullit grek, është një dietë që bazohet dhe preferon ushqimet me bazë bimore ndaj atyre të përpunuara shumë kohë para se njerëzit të ndjekin modën e vegjetarianizmit. Në thelbin e saj, dieta mesdhetare fokusohet në ushqime natyrore, të tilla si fruta të freskëta (dhe vendore), perime, drithëra, bishtajore dhe arra. Duke pasur parasysh origjinën e dietës, ajo përfshin shumë peshq dhe natyrisht yndyrna të shëndetshme që gjenden në vajin e ullirit. Mund të jetë e gabuar ta quani atë “dietë”. Moreshtë më shumë një qasje e stilit të jetesës midis njerëzve nga rajoni i Mesdheut. Dieta është vetëm një nga përbërësit e saj. Ekziston gjithashtu aktivitet fizik, punë dhe aktivitete shoqërore (shijimi i një vakti me familjen dhe miqtë) në ekuacion. Ky plan erdhi gjithashtu i pari në US News and World Report duke u renditur si jashtëzakonisht i lehtë për t’u ndjekur, si dieta më e mirë me bazë bimore, por edhe më e mira për diabetin. Ai përfundoi i dyti për sa i përket shëndetit të zemrës, menjëherë pas DASH. Meqenëse plani i dietës mesdhetare përqendrohet në ushqimet e rekomanduara dhe jo në udhëzime të rrepta për çdo ditë. Marrja e kalorive është më e mira për ata që nuk e pëlqejnë idenë e mbajtjes së dietës ose ndjenjën e privimit për shkak të rregullave të veçanta.

Në fund të fundit, është e qartë se suksesi i çdo “diete” qëndron në atë nëse ne mund ta ndjekim apo jo, thonë ekspertët. Ne po shohim vazhdimisht tendenca të ndryshme dietike që vijnë e shkojnë. Disa janë shumë kufizuese dhe për këtë arsye nuk ndiqen lehtë. Si dieta DASH ashtu edhe ajo mesdhetare janë të balancuara, të lehta sepse përfshijnë një larmi të gjerë ushqimesh të shijshme dhe të shijshme dhe mbështeten nga studime të gjera mbi shëndetin e trupit. Ndërsa humbja e peshës ka të ngjarë të çojë në humbje të shpejtë të peshës, çdo gjë që është kufizuese ose ndaluese do të priret të ketë efekt të kundërt në planin afatgjatë dhe të çojë në shtim në peshë./abcnews.al