Dieta: 5 rregullat e vetme që duhet të ndiqni për të qenë të shëndetshëm

schedule09:29 - 13 Gusht, 2021

schedule 09:29 - 13 Gusht, 2021

Kur bëhet fjalë për ushqimin dhe shëndetin, fjalët e para që vijnë në mendje janë “më pak është më shumë”. Edhe ne nuk po flasim aq shumë për sasinë sa për cilësinë.

Jeni të përmbytur me informacione rreth dietave dhe llojeve të ushqimeve. Ju shqetësoheni se nuk po “shënoni” të gjitha udhëzimet se si të hani siç duhet dhe nuk po kujdeseni për veten ashtu siç duhet. Realiteti, megjithatë, është se rregullat janë të thjeshta dhe specifike. Edhe nëse i ndiqni, nuk keni nevojë të shqetësoheni, na siguron nutricionistja Brigitte Zeitlin.

Ushqime të thjeshta dhe të pastra

Sa më pak të përpunuara të hani, aq më mirë. Mundohuni të shmangni ushqimet e gatshme, të cilat kanë shumë konservantë. Lëndët e para janë ato që bëjnë dallimin në cilësinë e dietës tuaj.

Perimet dhe frutat janë miqtë tanë

Më shumë më mirë. Rekomandimi i përgjithshëm është që ne duhet të konsumojmë 2.5 gota perime dhe pothuajse 2 gota fruta në ditë. Është mënyra më e mirë për të marrë fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Ju përmirësoni shëndetin e zemrës dhe zvogëloni rrezikun e vdekshmërisë.

Ushqimi duhet t’ju bëjë të lumtur

Nëse nuk ju pëlqen procesi i të ngrënit, ndjeni stres ose faj për atë që hani, atëherë po e bëni gabim. Është mirë të hamë nga gjithçka dhe të mos privohemi nga asgjë, sepse vetëm atëherë do të jemi të lumtur. Po, dhe përfitimet e shijshme.

Ndiqni dietën që ju përshtatet

Nëse jeni në dietë dhe e shihni atë si ndëshkim, ndoshta nuk duhet ta bëni. Qëllimi është të ndiqni një plan që ju përshtatet dhe ju mund ta bëni atë në planin afatgjatë. Para se të përfundoni, bëni kërkimin tuaj. Opsionet janë të shumta dhe plotësojnë të gjitha shijet.

Shumë, shumë, shumë ujë (në përgjithësi)

Rregulli numër një (së bashku me vendosjen e kremit kundër diellit). Uji hidraton trupin, largon toksinat, ju ndihmon të përqendroheni dhe ju bën më pak të uritur. Sa herë që ndiheni të uritur, së pari pini ujë. Ndoshta kjo është përgjigja./abcnews.al