“Dieselgate”/ Ndalohet drejtori ekzekutiv i kompanisë Audi

schedule12:35 - 18 Qershor, 2018

schedule 12:35 - 18 Qershor, 2018

Drejtori ekzekutiv i Audi-t, Rupert Stadler, është ndaluar nga policia në Gjermani, në kuadër të hetimit lidhur me “Dieselgate”, skandalin e shkarkimit të gazrave të trukuara të motorëve me benzinë. Lajmi është bërë i ditur nga ministria publike e Mynihut. Prokuroria gjermane, e cila deri në fund të muajit maj, kishte vendosur nën hetim Stadler dhe një anëtar tjetër të kësaj kompanie për “mashtrim”, ka justifikuar arrestimin, duke folur për “një rrezik të mundshëm të fshehjes së provave”. Ndërkohë, javën e kaluar autoritetet kishin kryer kontrolle në banesën e menaxherit. Arrestimi i Stadler është konfirmuar nga nga zyrtarë të lartë të kompanisë Audi. /abcnews.al