Dialogu Kosovë-Serbi/ Borrell: Sytë e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor janë sot te Ohri

schedule10:36 - 18 Mars, 2023

schedule 10:36 - 18 Mars, 2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të mbajnë sot në Ohër të Maqedonisë Veriore takimin e radhës në kuadër të dialogut.

Bashkimi Europian ka informuar se Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të Jashtme, Josep Borrell, së bashku me emisarin special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, nga ora 10:00 do të takohen  me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

Pas takimeve me secilin, do të mbahet edhe një takim i përbashkët, i cili do të fokusohet në propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ndërkohë përpara takimeve shefi i politikës së jashtme Borrell ka postuar një foto në Twittter me pamje nga liqeni i Ohrit, me shpresë se sot do të arrihet një zgjidhje mes dy vendeve.

“Sytë e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor janë sot në Ohër. Pas diplomacisë instensive ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës do të diskutojmë me Aleksander Vuçiç dhe Albin Kurtin, për aneksin e zbatimit,  pjesë integrale e marreveshjes për rrugën drejt normalizimit të marredhënieve, “ shkruan Borrell.

/abcnews.al