“Çorape”, “djalë i mirë” dhe “puro”, zbërthehen kodet e bandës, një shef policie në krye të rrjetit të drogës

schedule22:52 - 17 Qershor, 2022

schedule 22:52 - 17 Qershor, 2022

Policia helene vuri në pranga 4 persona me akuzën e grupit të strukturuar kriminal dhe shkelje të legjislacionit për drogën. Një kartel kokaine në periferinë jugore, i cili kishte në krye një shef policie, ra në rrjetën e policisë.

Protothema shkruan se 37 persona të tjerë janë nën hetim.

Pjesëtarët e bandës trafikonin sistematikisht drogë në periferitë jugore të Atikës. Janë identifikuar të paktën 160 raste të trafikut të kokainës, veprimtari nga e cila janë përfituar të paktën 5340 euro.

Lidhur me metodologjinë e veprimit të organizatës kriminale dhe rolet e dallueshme të secilit anëtar të saj, u konstatua se:

Anëtari drejtues i organizatës, i cili është punonjës policie në Shërbimin e Atikës, ngarkohej me kërkimin dhe furnizimin me drogë. Një tjetër anëtar i organizatës mori përsipër ruajtjen e drogës në një dyqan që grupi kishte në periferinë jugore të Atikës.

Dy anëtarët e tjerë të organizatës ishin ngarkuar me shpërndarjen e mëtejshme të drogës tek përdoruesit përfundimtarë. Ata zgjidhnin vende të frekuentuara për blerjen dhe shitjen e drogës dhe kryesisht parkingje në natyrë të dyqaneve në periferinë jugore, ndërsa ndonjëherë furnizonin “në shtëpi” edhe “klientët” e preferuar.

Kodet

Anëtarët e organizatës kriminale kanë përdorur në komunikimet e tyre fraza të koduara, për të mos kuptuar përmbajtjen e bisedave të tyre:

drogë: “çorape”, “puro”, “të vogla”, “Coca Cola”, “tema”

sasitë e kokainës: “orë”, “minuta”, “tetë”, “copë”, “masë”, “libra”, “abonim”, “shkop”, “lojë”
cilësia e kokainës: “djalë i mirë”
para: “këpucë”.

Shpërbërja e organizatës kriminale u bë në kuadër të një operacioni të koordinuar policor, pasditen e së enjtes, 16 qershor 2022, gjatë të cilit dy anëtarë të saj u arrestuan në parkingun e hapur të një dyqani në periferinë jugore gjatë blerjes dhe shitjes së drogës.

Nga kontrollet e mëpasshme u gjet dhe u konfiskua:

 1. 2 makina,
 2. 29,15 gram kokainë,
 3. 2,57 gram kërp,
 4. 3 peshore elektronike precize,
 5. 9 shiringa,
 6. substanca të përshtatshme për falsifikimin e barnave,
 7. numri i shisheve me substanca të panjohura,
 8. pajisje për pirjen e duhanit,
 9. 13 celularë,
 10. 8,040 € dhe 700 dollarë,
 11. 3 çelësa të kasafortës bankare,
 12. 2 laptopë,
 13. numri i mediave elektronike të ruajtjes së të dhënave (USB – stick),
 14. numri i shënimeve të shkruara me dorë
 15. llamba elektrike, e ngjashme me ato që përdoren nga automjetet zyrtare.
 16. Automjetet e sekuestruara do t’i kalojnë për ruajtje Drejtorisë së Menaxhimit të Materialit Publik (DDDD), droga e sekuestruar do t’i dërgohet Kimikatit të Përgjithshëm të Shtetit dhe paratë do t’i dërgohen Fondit të Depozitave dhe Kredive.

Të arrestuarit me shkresat ndaj tyre janë dërguar në Prokurorinë kompetente./Abcnews.al/