Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse vendosni kanellë në kafe

schedule07:37 - 18 Nëntor, 2021

schedule 07:37 - 18 Nëntor, 2021

Kanella është një nuancë me një shije të ëmbël që e shoqëron shumë enët dhe pije. Zakonisht e vendosim në kafe për një shije shtesë por nuk e dinim që ka shumë përfitime shëndetësore!

Këto janë arsyet pse duhet të konsumoni kanellë çdo ditë dhe është mirë që ta konsumoni në mëngjes në kafe.

 Forcon sistemin imunitar

Një çerek lugë çaji kanellë në kafe të nxehtë mjafton që trupi të luftojë viruset dhe bakteret.

Stimulon trurin

Përmirëson kujtesën, ju mban zgjuar dhe jeni më të fokusuar tani.

Ul nivelin e sheqerit dhe kolesterolit në gjak

Përdorimi i rregullt i kanellës mund t’ju mbrojë nga diabeti dhe kolesteroli. Mund t’ju duhen vetëm 6 gramë në ditë.

Redukton dhimbjet menstruale

Prandaj, gratë që kanë një cikël të dhimbshëm menstrual duhet të shtojnë më shumë kanellë në pijet dhe ushqimin e tyre.

Përmirëson qarkullimin dhe rrit nivelin e energjisë

Një pije e nxehtë, për shembull pirja e kafesë me një çerek lugë çaji kanellë, do të jetë në gjendje t’ju rikthejë energjinë dhe të përmirësojë qarkullimin e gjakut. Është veçanërisht i dobishëm për njerëzit që kanë gjithmonë këmbë dhe duar të ftohta.

Përzieni kanellën, sheqerin dhe dy përbërës të tjerë dhe bëni një produkt kozmetik të mrekullueshëm

Përveçse një erëz me vlerë në kuzhinën tonë, kanella mund të bëhet edhe një nga protagonistët e rutinës sonë të bukurisë , duke hyrë në recetat e bukurisë, shikoni këtu se çfarë do t’ju ofrojë një pastë e mrekullueshme mjalti dhe kanelle.

Mësuam dhe ju tregojmë se si të bëni scrub-in më të mirë të buzëve me kanellë!

Do t’ju duhet:

  • 2 lugë çaji vaj ulliri
  • 2 lugë çaji sheqer
  • 1 lugë çaji mjaltë
  • 1/4 lugë çaji kanellë

Përgatitja: Në një kavanoz të vogël përzieni të gjithë përbërësit së bashku derisa masa të jetë homogjene. Përhapeni në buzët tuaja duke bërë lëvizje të buta rrethore për rreth 30 sekonda dhe në fund fshijeni me një peshqir të lagur. Më pas aplikoni balsamin e buzëve./abcnews.al