Çfarë do të ndodhë me trupin tonë nëse në vend të kafesë fillojmë të pimë ujë të nxehtë

schedule21:30 - 5 Qershor, 2022

schedule 21:30 - 5 Qershor, 2022

Kafeja në mëngjes është një zakon për shumicën e njerëzve, një rutinë që nëse nuk arrijmë ta pimë për një ditë atëherë mund të ndihemi letargjik dhe të kemi dhimbje koke.

Ata që janë mësuar të zgjohen dhe të pinë kafenë e mëngjesit nëse e lënë atë qoftë edhe për një ditë, mund të ndihen të trullosur, letargjik, konfuz dhe madje të kenë dhimbje koke pjesën tjetër të kohës.

Çfarë do të ndodhë me trupin tonë nëse pimë ujë të nxehtë në vend të kafesë

Nuk ka dyshim se të qenit i hidratuar është A dhe O për shëndetin tuaj, por shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm se konsumimi i ujit të nxehtë mund të ofrojë disa përfitime të veçanta për trupin dhe lëkurën tuaj.

Në fakt, ekspertët thonë se uji është më i dobishëm kur e pini të nxehtë dhe temperatura perfekte është rreth 50 gradë Celsius. Nëse mendoni për paratë që shpenzoni për trajtime të shtrenjta bukurie, ndoshta nuk i kushtoni vëmendje të mjaftueshme diçkaje kaq të thjeshtë si pirja e ujit në mënyrën e duhur.

Pastron lëkurën tuaj

Uji i nxehtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit tuaj. Për shkak se pirja e ujit të nxehtë shkakton rritjen e temperaturës së trupit, ju bën të djersiteni. Kjo, nga ana tjetër, ju ndihmon të hiqni qafe toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja tretëse të eliminojnë papastërtitë. Pastrimi i trupit tuaj nga brenda trajton aknet nga brenda dhe e bën lëkurën tuaj të shëndetshme dhe rrezatuese.

Parandalon plakjen e parakohshme

Përveç shkaktimit të puçrrave, toksinat mund ta bëjnë lëkurën tuaj të plaket më shpejt dhe të shkaktojnë rrathë të errët dhe qeska poshtë syve. Pirja e ujit të nxehtë ndihmon në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës nga radikalet e lira të dëmshme dhe e bën lëkurën tuaj të duket më e lëmuar dhe më e plotë.

Mban lëkurën e kokës të shëndetshme

Uji i nxehtë e mban skalpin tuaj të hidratuar, që do të thotë se keni më pak gjasa të keni zbokth. Kur lëkura në kokën tuaj është e shëndetshme dhe e hidratuar, ajo i mban flokët tuaj me shkëlqim, të plotë dhe të butë. Një bonus shtesë është se uji aktivizon mbaresat nervore në rrënjët e flokëve tuaj, gjë që rrit rritjen e flokëve të rinj.

Ndriçon lëkurën tuaj

Konsumimi i rregullt i ujit të nxehtë ndihmon trupin tuaj të zbërthejë rezervat e yndyrës, relakson muskujt dhe rrit rrjedhjen e gjakut. Rritja e qarkullimit të gjakut rinovon qelizat e lëkurës dhe i mban ato të shëndetshme. Ofron oksigjen në qelizat tuaja dhe eliminon mbetjet, duke rinovuar dhe rinovuar lëkurën tuaj.

Ju ndihmon të përfitoni sa më shumë nga produktet tuaja të kujdesit të lëkurës

Pirja e ujit të nxehtë është mënyra më e lehtë për të aktivizuar metabolizmin tuaj, i cili nga ana tjetër do të ndihmojë lëkurën tuaj të përfitojë nga të gjithë kremrat dhe hidratuesit që vendosni mbi të. Për shkak se problemet me zorrët nuk ju lejojnë të merrni mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese nga ushqimi, kjo mund të parandalojë që lëkura juaj të duket e shëndetshme dhe të përkeqësojë kushtet ekzistuese të lëkurës. Pirja e një gote me ujë të ngrohtë do ta mbajë zorrën tuaj të shëndetshme dhe do ta ndihmojë lëkurën tuaj të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten për të qëndruar më e re për më gjatë.

Mbron lëkurën tuaj nga infeksionet

Pirja e një gote me ujë të ngrohtë mbron veshkat tuaja dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Kur organet tuaja janë të pastra, lëkura juaj është më pak e ndjeshme ndaj infeksioneve. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika lëng limoni./abcnews.al