Bota në alarm nga COVID 19, ndërtojnë spitale në anije, stadiume dhe parqe

schedule07:37 - 1 Prill, 2020

schedule 07:37 - 1 Prill, 2020

Presidenti amerikan Donald Trump vijon me thirrjet e tij ndaj qytetarëve amerikanë që të bëjnë kujdes dhe të ndjekin udhëzimet, duke e quajtur mbrojtjen nga koronavirusi,”çështje të jetës dhe vdekjes”.

Mediat amerikane raportojnë se zyrtarët amerikanë parashikojnë se të paktën 100,000 amerikanë mund të vdisnin gjatë javëve të ardhshme. Ndërkohë vendet në të gjithë botën po krijojnë spitale në anije, stadiume dhe parqe.

Zyrtarët e Indisë po përpiqen të gjurmojnë pjesëmarrësit nga një festival fetar që është bërë një grup gripi virusesh.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se një rritje e shpejtë e vdekjeve nga virusi ka “thellësisht tronditëse”

Ndërkohë tani ka më shumë se 800,000 raste të konfirmuara të Covid-19 në të gjithë botën./abcnews.al