Bombardimet ruse/ SHBA tjetër paketë ushtarake, 100 milionë dollarë ndihmë për Ukrainën

schedule22:07 - 20 Nëntor, 2023

schedule 22:07 - 20 Nëntor, 2023

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar se ndihma ushtarake për Ukrainën nuk do të mungojë. SHBA kanë bërë me dije se paketa e re arrin vlerën rreth 100 milionë dollarë, dhe përfshin mjete për forcimin e mbrojtjes ajrore. Gjithashtu përfshin edhe një sistem shtesë HIMARS, predha artilerie, armë antitank si edhe municione të kalibrit të vogël. Njoftimi është bërë nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Nga Kievi sekretari amerikan i mbrojtjes bëri me dije se mbështetja për Ukrainën nuk do të mungojë, duke siguruar presidentin ukrainas, Voldymir Zelensky se Uashingtoni qëndron me Kievin kundër pushtuesve rusë.