Baza ajrore të NATO-s në Kuçovë, SHBA: 50 mln euro investim, sa avionë pritet të mbajë

schedule19:23 - 20 Janar, 2022

schedule 19:23 - 20 Janar, 2022

Sot kanë filluar punimet për ndërtimin në Kuçovë të një baze taktike ajrore të NATO-s, e para bazë e Aleancës në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Së fundmi Ambasada Amerikane në Tiranë, shprehet se po bëhet një aleancë e fortë me Shqipërinë.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim po ashtu mori sot pjesë në një ceremoni në bazën ajrore të Kuçovës, me rastin e fillimit të një projekti rindërtimi prej 50 milionë eurosh të NATO-s.

Gjatë viteve të ardhshme, NATO do të financojë rinovimet dhe ndërtimin e plotë në bazën ajrore të Kuçovës. Pas përfundimit, baza do të jetë në gjendje të mbajë gjashtë avionë luftarakë në baza periodike.

Postimi i Ambasadës Amerikane: