Basha: Nuk e përcaktoj unë kundërshtarin politik, por…

18:36 | 14/05/201918:360

Gjatë një komunikimi që pati me gazetarët këtë të martë, kryedemokrati Lulzim Basha iu përgjigj pyetjes së gazetarëve nëse është i gatshëm të ulet në tryezë me Ramën për të diskutuar kushtet e zgjedhjeve.

Lideri i opozitës deklaroi se nuk është ai që përcakton kundërshtarin politik që ka përballë. Mirëpo sipas tij, kryeministri i vendit duhet të përcaktohet me zgjedhje të lira. Ndër të tjera, Basha theksoi se Rama nuk mund të jetë kryeministri i procesit të ardhshëm zgjedhor.

“Kundërshtarin politik nuk e përcaktoj unë, por kryeministrin duhet ta përcaktojë një proces i lirë zgjedhor. Edi Ramë nuk mund të jetë kryeministër i një procesi të ardhshëm zgjedhor. Vetëm një qeveri tranzitore pa Edi Ramën mund të çojë drejt zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Kjo është e panegociueshme. Arsyeja pse kemi ardhur këtu është kujdestaria e Edi Ramës mbi zgjedhjet, përdhunimi i zgjedhjeve nga Edi Rama. Pa larguar këtë shkak themelor të krizës nuk mund të ketë zgjidhje të krizës”, tha Basha.

Më herët, kryetari i Partisë Demokratike theksoi se opozita mirëpret angazhimin e faktorit ndërkombëtar për zgjidhjen e krizës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono