Barcelona ka arritur një marrëveshje për rinovimin me Fati, nuk specifikohet kohëzgjatja

schedule15:52 - 19 Tetor, 2021

schedule 15:52 - 19 Tetor, 2021

Mundo Deportivo raporton këtë të martë në mëngjes për një takim në Porto midis drejtorit të futbollit të Barçës, Mateu Alemany dhe Jorge Mendes, agjentit të Ansu Fati, në të cilin u arrit një marrëveshje për të zgjatur kontratën e talentit të Barçës.

Kohëzgjatja e kontratës nuk specifikohet, edhe pse pak ditë më parë Pedri nënshkroi deri në qershor 2026, në atë që mund të jetë një “çelës” për planet e Barçës me Ansu Fati.

Pas largimit të Messit, Ansu është bërë më shumë se një lojtar i madh për Barçën . Ai është lojtari ekskluziv i së ardhmes dhe fakti që i dha atij numrin 10 ishte plotësisht simbolik. Edhe pse Jorge Mendes ishte në Barcelonë javën e kaluar dhe dha ndjenjën se negociatat mund të shtyheshin sepse, përveç kësaj, Barça e zgjati Asamblenë për një javë dhe Laporta mund të ishte më I përkushtuar në përgatitjen o për Espai Barça sesa për rinovimin me yllin e ekipit.

Por kjo është puna e Mateu Alemany, i cili ka udhëtuar në Portugali për të mbyllur kushtet e marrëveshjes. Jorge Mendes kishte marrë urdhra shumë të drejtpërdrejtë nga lojtari, i cili përfundoi kontratën e tij në 2022 edhe pse klubi ka një klauzolë të njëanshme për ta zgjatur atë deri në vitin 2021, që ai të pranojë vetëm Barçën, asnjë ofertë nga klubet evropiane. Në orët e fundit negociatat janë përshpejtuar dhe marrëveshja, e cila do të qetësonte tifozët e Barçës, të lodhur nga dëgjimi i lajmeve të këqija, mund të jetë shumë afër. /abcnews.al