Balla: “Mother Jones” tregon skandalin që investoi miliona për Bashën

schedule18:17 / 07/03/2018

Numri dy i socialistëve, Taulant Balla në një deklaratë për media ka komentuar artikullin e publikuar në median amerikane “Mother Jones” lidhur me kontratat e lobimit të kompanisë “Biniada Trade”, për të djathtën shqiptare. Sipas Ballës, kreu i opozitës duhet të shpjegohet përpara shqiptarëve për arsyen e financimit nga këta pronarë rusë kompanish, të cilët kanë lidhje të ngushta me Kremlinin.

Taulant Balla: “Deklarata e regjistuara në Departamentin Amerikan të Drejtësisë dëshmojnë se fotoja e Lulzim Bashës me Presidentin Donald Trump dhe mbështetja e një numri kongresmenësh në prag zgjedhjesh, i ka kushtuar Partisë Demokratike me qindra mijëra dollarëm prejardhja e të cilave nuk është bërë asnjëherë e ditur nga kryetari i PD-së, Lulzim Basha. Megjithatë një investigim i një prej mediave më autoritare investigative i SHBA-së, ka hedhur në dritë një skandal tepër të rëndë.Nick Mazin, lobuesi kryesor i demokratëve në SHBA është paguar jovetëm nga Partia Demokratike por edhe na një kompani fantazëm e regjistruar në Skoci, e cila quhet “Biniada Trade”. Në total 1 milionë dollarë ka paguar “Biniada Trade” për Partinë Demokratike dhe për Lulzim Bashën. Inestigimi i “Mother Jones” tregon se pronarët e vërtetë të “Biniada Trades” janë dy shtetas rusë. Hipoteza e parë, që paratë për lobimin e Partisë Demokratike në Uashington nuk janë paguar nga vetë partia, por janë  paguar nga Moska. Hiporteza e dytë po aq skandaloze është që janë paguar nga PD, por përdorur nga shtetasit rrusë për të fshehur prejardhjen e tyre”./abcnews.al