ruse

incidenti-ruso-amerikan.jpg
nev ila18:04 | 10/01/2020

Media amerikane CNN ka njoftuar ditën e sotme se është shënuar një incident dhe një provokim nga pala ruse në detin arabik. Një anije luftarake ruse “iu afrua ne mënyrë agresive” një anijeje luftarake të marinës amerikane ndërsa ishte duke vepruar në Detin Arabik të Veriut këtë të enjte, duke injoruar paralajmërimet nga anija amerikane dhe duke rritur rrezikun e një përplasjeje, ka raportuar CNN.

Video e incidentit, tregon se anija luftarake ruse afrohet me shpejtësi drejt USS Farragut, duke iu afruar deri në 180 m largësi anijes amerikane përpara se të ndryshonte plotësisht kursin. Ky njoftim ka ardhur nga zyrtarët e mbrojtjes amerikane.

 

Incidenti është shembull i tregimit të forcës midis forcave ushtarake amerikane dhe ruse,  që zyrtarët amerikanë e kanë cilësuar si të pasigurt dhe provokues.

Ky incident vjen afro shtatë muaj pas incidentit tjetër, që ndodhi në oqeanin Paqësor, kur anijet luftarake amerikane dhe ruse iu afruan aq afër njëra tjetrës, saqë anijes amerikane iu desh të kryente një manovrim urgjent, për të shmangur një përplasje.

Në një deklaratë Flota e marinës amerikane e cila mbikëqyr operacionet detare në lindjen e mesme tha:

“Të enjten, 9 janar, ndërsa “USS Farragut” po kryente operacione rutinë në Detin Arabik,  u afrua në mënyrë agresive një anije e Marinës ruse“.

“Farragut dha sinjalin detar ndërkombëtar për rrezikun e një përplasjeje, dhe kërkoi që anija ruse të ndryshojë kursin në përputhje me rregullat ndërkombëtare detare. Anija ruse fillimisht refuzoi, por më pas ndryshoi kursin“, thuhet në këtë deklaratë.

Anija ruse përfundimisht u largua pasi u vendos komunikimi përmes radios me anijet shkatërruese amerikane.

Një zyrtar i marinës amerikane thotë se “USS Farragut” është pjesë e grupit të transportuesve të avionëve “USS Harry S. Truman” dhe “Farragut” të cilat kanë për detyrë të përgjojnë anijet e mundshme të armikut, dhe t’i parandalojnë ata të afrohen tek transportuesi i avionëve.

Pas incidentit të qershorit, Marina amerikane akuzoi një anije luftarake Ruse, se kishte ndërmarrë një veprim dyshues dhe provokues, duke u afruar në largësinë 100 metra nga “USS Chancellorsville”, duke detyruar anijen amerikane të kryejë një manovër emergjente për të shmangur një përplasje.

Në videon e marrë nga anija amerikane, të dy anijet afrohen aq shumë sa që marinarët rusë mund të shihen duke bërë banjë dielli në skajin e anijes së tyre./abcnews.al

maqedoni-pompeo-1280x715.jpg
nev ila21:17 | 04/10/2019

Gjatë një vizite të zhvilluar të premten në Ohër sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka porositur autoritetet maqedonase që të respektojnë vullnetin e popullit për të ardhmen e vendit dhe të mos bien pre e influencës negative ruse.

Pompeo ka vlerësuar partneritetin strategjik me Maqedoninë e Veriut, si dhe reformat e brendshme.

Sekretari Amerikan i Shtetit Majk Pompeo i cili në Ohër u takua me kreun shtetëror të Maqedonisë së Veriut, me porosi se “zemrat dhe arsyeja duhet të udhëheqin me vendin, e jo botet ruse përmes rrjeteve sociale”.

SHBA-të shfaqin shqetësime edhe për shkak të investimeve kineze në infrastrukturë, që sipas Pompeos, shërbejnë për strategji të mitmarrjes.

 “Zemrat dhe arsyeja e Maqedonisë së Veriut duhet ta çojnë shtetin përpara, e jo botet ruse dhe rrjetet sociale. Me rëndësi të veçantë është edhe bashkëpunimi ynë që të mbahet përkushtimi i Maqedonisë së Veriut drejt lirisë ekonomike. Siç thashë në vende tjera në Evropë, edhe këtu dua të them për pjesëmarrjen e Kinës me investime në infrastrukturë, për strategjinë e tyre për mitmarrje”, tha Pompeo.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev siguroi mysafirin e lartë amerikan se Maqedonia po ndryshon në të mirë, një mesazh që njëkohësisht do të dëshironte ta dëgjojë edhe Brukseli.

“Një Ballkan Stabil është në interes së BE-së, në sferën gjeopolitike, të sigurisë dhe ekonomik. Në këtë kontekst edhe inkurajimi që për dhjetë ditë besojmë se lajmi i mirë do të ndikojë në gjithë rajonin. Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës dhe shpërblim për zgjidhjen e çështjeve të vështira”, deklaroi Zaev.

Kryeministri Zaev ka shtuar se 22 vende anëtare të NATO-s kanë ratifikuar protokollin e anëtarësimit.

Shumë shpejt këtë do ta bëjë edhe Senati amerikan, për çka mori konfirmim edhe nga Sekretari Pompeo, por nuk deshi që anëtarësimin ta ndërlidh me dhjetorin, por siç tha, për shkak të zgjedhjeve në Spanjë, nuk do të arrihet ratifikimi i protokollit në shënimin e 70 vjetorit të Aleancës, më 3 Dhjetor në Londër./ABC News Albania 24/7

policia-tirane_1_3_14_03.jpg
nev ila15:58 | 25/08/2019

Gjatë një aksioni të zhvilluar gjatë 24 orëve të fundit Drejtoria e Policisë së Qarkut Vlorë  në pranga ka vënë 7 persona të dyshuar për kryerjen e disa veprave penale. Uniformat blu në Sarandë kanë arrestuar në flagrancë dy shtetas rusë pasi ditën e djeshme kanë transportuar me jahtin e tyre në det (jashtë pikës doganore Sarandë) në vendin e quajtur “Berdenesh”, 1477 litra naftë, me qëllim që t’iu shmangeshin detyrimeve ligjore doganore.

Ata akuzohen  për “Kontrabanda me mallra për të cilat paguhet akcizë ose me pezullim të plotë apo të pjesshëm nga detyrimet doganore ose të akcizës”, kryer në bashkëpunim. Gjithashtu policia e Himarës ka arrestuar në flagrancë 3 persona të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë vjedhur në lokalin e shtetases V.C në Dhërmi, një sasi parash prej 50.000 lekë të rinj.

Ata akuzohen për “Vjedhje në bashkëpunim”. Gjithashtu në pranga për vjedhje ka përfunduar edhe një 39-vjeçar nga Tirana pasi dyshohet se në një supermarket në lagjen nr. 4 Sarandë, ka vjedhur një kompresor ajri me vlerë 20.000 lekë të rinj.

Në vijim të aksioneve të ndërmarra nga Policia e Sarandës në pranga ka rënë edhe një 18-vjeçar, pasi dyshohet se së bashku me shokun e tij kanë kanosur me thikë shtetasin D. P., për motive të dobëta, duke i marrë këtij të fundit 2500 lekë të rinj. 18-vjeçari akuzohet për “Vjedhje me dhunë”, “Prodhim dhe shitje të narkotikëve” dhe “Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta”./abcnews.al

Aleksei-Navalni-1280x720.jpg
nev ila12:33 | 29/07/2019

Një reaksion i rëndë alergjik është bërë shkak, që lideri i opozitës ruse Aleksei Navalni të transferohet nga qelia në spital. Duke konfirmuar lajmin, zëdhënësi i tij u shpreh se Navalnit nuk i kishte ndodhur asnjëherë në jetë, një gjë e tillë.

Lideri kryesor i opozitës ruse Aleksei Navalni, pësoi një reaksion alergjie akut në burg dhe u transferua në spital. Lajmi u konfirmua nga mediat nga zëdhënësi i tij nëpërmjet një postimi në Twitter.

Ai shpjegoi se Navalni pati një fryrje në fytyrë dhe skuqje në lëkurë. Ende nuk dihet burimi i këtij reaksioni alergjie ndërsa zëdhënësi i tij këmbëngul se Navani nuk ka pasur asnjëherë një reaksion të tillë gjatë jetës së tij.

Avokat dhe një bloger i njohur anti-korrupsion, Navalni mbahet nën masa të rrepta sigurie në burg, dhe sipas bashkëpunëtorëve të tij po merr mjekimin e duhur.

Të enjten e kaluar Navalni u dënua me 30 ditë burg për shkak të apeleve të tij për të manifestuar dhe për të marrë pjesë në protesta të paautorizuara. Avokatët mbrojtës të Navalni bën të ditur se do të apelojnë vendimin pasi dënimi i tij është i paligjshëm dhe i pabazë./ABC News Albania 24/7

 

PARASHUTISTE-1280x649.jpg
ad min20:55 | 27/04/2019

Katër kadetë parashutistë rusë, janë përjashtuar nga radhët e ushtrisë pasi protestuan kundër ndryshimit të ngjyrës së uniformës nga bojë-qielli në jeshile. Ngjarja ndodhi në shkollën prestigjioze të luftës në Riazan.

Rreth 40 kadetë parashutistë të shkollës prestigjioze të luftës në Riazan, e cila përgatit zyrtarë të trupave të parashutistëve, protestuan kundër ndryshimeve që i janë bërë uniformave të tyre. Ata sfiduan para monumentit të themeluesit të ushtrisë së parashutistëve, gjenerali Margelov, duke hequr gradat nga supet dhe duke i hedhur në këmbët e monumentit. Në disa nga gradat shkruheshin kritika ndaj komandos së ushtrisë, por kërkohej dhe falje pasi nuk arritën të mbronin ngjyrën bojë-qielli të uniformës.

Protesta u nis pas vendimit për të zëvendësuar ngjyrën bojë-qielli me jeshilen e errët. Gjenerali Margelov është miti i të gjithë para ushtarakëve rusë, themelues i ushtrisë së parashutistëve dhe krijues i uniformës klasike në ngjyrë bojë-qielli. Shkolla e luftës Riazan është më antikja në Rusinë modern. U krijua në vitin 1918 si shkollë për komandantët e Rojeve të Kuqe, më pas e transformuar në shkollë lufte për parashutistët. Një vit më parë ajo festoi 100 vjetorin e krijimit. Komandanti aktual i ushtrisë së parashutistëve, gjenerali Shamanov, deklaroi se kishte përjashtuar katër kadetë për mosbindje dhe shkelje të disiplinës./abcnews.al

190411181644-trump-mueller-split-0411-exlarge-169.jpg
ad min19:30 | 19/04/2019

Demokratët në Shtetet e Bashkuara nuk janë mjaftuar me versionin e redaktuar të raportit mbi ndërhyrjen ruse që u publikua ditën e enjte. Përmes një thirrjeje zyrtare, ata i kanë kërkuar Prokurorit të Përgjithshëm që të ofrojë versionin real të dokumentit të hartuar nga Robert Myler.

Një thirrje që kërkon publikimin e versionit të plotë të raportit mbi ndërhyrjen ruse gjatë zgjedhjeve të 2016-s është kërkuar nga demokratët në Shtetet e Bashkuara, me argumentin se versioni i redaktuar e lë Kongresin në errësirë.

Kongresmeni Xherri Nedller, kryetar i komisionit parlamentar për gjyqësorin, ka deklaruar se demokratët kanë të drejtë të pajisen me një raport të paredaktuar. Zoti Nedller e shpalli thirrjen për publikimin e raportit të plotë ditën e premte, duke i dhënë prokurorit të përgjithshëm Uilliam Berr kohë deri më 1 Maj për t’u përgjigjur.

“Komisioni parlamentar i çështjeve gjyqësore gëzon të drejtën dhe tagrin për t’u pajisur me versionin e plotë”, ka sqaruar Nedller.

Sipas tij, redaktimi të cilit i është nënshtruar raporti është i thellë dhe nuk paraqet asnjë nga provat e mbledhura nga hetuesi i posaçëm Robert Myler. Demokratët i kanë bërë gjithashtu thirrje vetë zotit Myler që të dëshmojë përpara Kongresit për punën që ka bërë.

Ata kanë kritikuar edhe prokurorin e përgjithshëm Uilliam Berr, duke e akuzuar për keqinformim me publikimin e përmbledhjes së mëhershme të raportit. Ditën e enjte, Berr mbajti një konferencë shtypi përpara se raporti i redaktuar të publikohej, gjatë të cilës mbështeti presidentin./abcnews.al

S-400-missile-defense-system-russia-artic-1280x757.jpg
nev ila21:21 | 11/04/2019

Turqia ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do të mbështetet tek armatimet ruse nëse ato refuzojnë t’i shesin raketat “Patriot” dhe avionët luftarakë “F-35”. Ankaraja zyrtare ka deklaruar se, pajisja me armatime ruse nuk bie ndesh me parimet e NATO-s.

Turqia ka kaluar në kundërsulm duke paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se, nëse nuk i shesin raketat “Patriot”, në të ardhmen do të blejë një tjetër sistem mbrojtës “S-400” nga Rusia.

Ministri i Jashtëm, Mevlut Çavushoglu’ ka deklaruar se e njëjta gjë vlen edhe për avionët “F-35”, derisa Turqia të jetë në gjendje t’i prodhojë ata në mënyrë autonome. Shefi i diplomacisë turke ka theksuar se, janë disa vende të NATO-s që zotërojnë raketa ruse të brezit të vjetër “S-300”, duke iu referuar këtu Greqisë.

Duke folur pak ditë pas takimit të zhvilluar të hënën në Moskë mes presidentëve Erdogan dhe Putin, Çavushoglu’ ka thënë se të zotërosh një sistem raketor mbrojtës ndryshe, nuk bie ndesh me parimet e anëtarësisë në NATO.

Ai ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për refuzim të bashkëpunimit kur ka thënë se, deri tani ato i janë përgjigjur negativisht propozimit të Turqisë për të ngritur një komision të përbashkët teknik për të mbikëqyrur instalimin e sistemit “S-400” dhe për të monitoruar interferencën e mundshme të tij në sistemet e NATO-s.

Vetë Aleanca deklaroi disa ditë më parë lidhur me blerjet e armatimeve ruse nga Ankaraja se nuk ka ndërmend ta përjashtojë Turqinë për shkak të këtij veprimi./abcnews.al

28153537.460272.2687.jpg
ent ela12:00 | 10/04/2019

Praktikimi i “jogës” në dy nga burgjet e Moskës në kuadër të një projekti pilot, ka shkaktuar reagime në radhët e deputetëve konservatorë. Një deputete ruse i ka kërkuar prokurorit të përgjithshëm të ndalojë këtë projekt, pasi sipas saj provokon homoseksualitetin.

Deputetja ruse Elena Mizulina i ka kërkuar Prokurorit të Përgjithshëm Juri Çaika, që të ndalojë praktikimin e “jogës” në burg. Leksionet e jogës janë bërë pjesë e jetës së përditshme të të dënuarve, aktualisht në formë eksperimenti në kuadër të një projekt piloti, në dy prej burgjeve të Moskës. Deputetja ultra konservatore, e cila ka firmosur dhe ligjin kundër propagandës homoseksuale para të miturve, këmbëngul se “joga” provokon seksualisht dhe në mënyrë të pakontrollueshme. Dhe një gjë e tillë sipas saj mund të çojë drejt homoseksualitetit. Për zëvendës drejtori i njërit prej burgjeve në kryeqyteti rus reagoi duke thënë se leksionet e jogës po japin efekte shumë pozitive. Sipas tij në të gjithë botën ekziston kjo praktikë dhe askush nuk është bërë homoseksual prej saj./abcnews.al

shba-1280x687.jpg
ent ela23:30 | 03/04/2019

Turqia ka mbyllur kontratën për blerjen e sistemeve raketore ruse, duke shpërfillur thirrjet e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për të hequr dorë. Megjithatë, Ankaraja është përpjekur të qetësojë Perëndimin duke thënë se pajisjet ruse nuk do të integrohen në sistemet e NATO-s.

Turqia ka kompletuar pjesën e saj të kontratës për blerjen e sistemit raketor të mbrojtjes “S-400” nga Rusia. Lajmi është konfirmuar nga ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavushoglu’, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara që Ankaraja të hiqte dorë nga blerja. Për të qetësuar Uashingtonin, Turqia ka propozuar ngritjen e një grupi pune që do të verifikojë se sistemet ruse “S-400” nuk përbëjnë kërcënim as për pajisjet ushtarake të Shteteve të Bashkuara e as për ato të NATO-s. “Armatimet ruse nuk do të integrohen në sistemet e NATO-s, ndaj ato nuk përbëjnë kërcënim për askënd”, ka thënë Çavushoglu, duke shtuar se sistemet “S-400” nevojiten për përdorim personal.

Ankaraja zyrtare ka deklaruar se armatimet ruse i nevojiten për t’u mbrojtur nga kërcënimet që i kanosen sigurisë së saj dhe vazhdimisht presidenti Recep Taip Erdoan ka hedhur poshtë thirrjet e administratës amerikane për t’u tërhequr nga kontrata me Moskën. Çavushoglu, i cili ndodhet në Uashington për samitin e NATO-s, ka nënvizuar se është gati të sqarojë zyrtarët amerikanë për blerjen gjatë vizitës së tij. Për të rritur presionin ndaj Turqisë, Shtetet e Bashkuara ndaluan në ditët e fundit shitjen e pajisjeve për avionët luftarakë “F-35”, por mesa duket as kjo lëvizje nuk mjaftoi./abcnews.al

amb1-933x445.jpg
ent ela09:00 | 22/03/2019

Konsullata ruse në Athinë është sulmuar nga persona të panjohur mëngjesin e kësaj të premteje. Sipas mediave greke, në derën hyrëse të konsullatës shpërtheu një granatë.

Kamerat e sigurisë kanë filmuar një motor të dyshimtë me të cilin udhëtonin dy persona rreth orës 03:50. Dy të dyshuarit hodhën granatën përpara konsullatës dhe u larguan me shpejtësi me motor. Nga shpërthimi nuk pati persona të lënduar. Pesë minuta më vonë, policia gjeti një motor duke u djegur në një rrugë në lagjen “Exarchia”. Autoritetet greke janë duke verifikuar nëse motori i djegur është përdorur në sulmin ndaj konsullatës së Rusisë.

Policia do të analizojë edhe pamjet e kamerave të sigurisë në rrugët e tjera për të parë drejtimin nga u arratisën dy personat e dyshuar për sulmin me granatë. Në hetimet për këtë ngjarje janë përfshirë edhe agjentë të antiterrorit. Sulmi ndaj konsullatës ruse ka ngjashmëri me sulmin që iu bë ambasadës fraceze në Nëntor të vitit 2016, raportojnë mediat greke. /tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono