Antimafia italiane heton atentatin ndaj shqiptarit, dyshime te pazaret e drogës dhe larja e hesapave

schedule19:54 - 22 Shtator, 2020

schedule 19:54 - 22 Shtator, 2020

Drejtoria anti-mafia në Romë do të koordinojë hetimin për atentatin me armë zjarri ndaj 38-vjeçarit shqiptar Selavdi Shehaj, të ndodhur dy ditë më parë në bregdetin italian. Dosja kaloi në duart e zëvendësprokurorit Ilaria Calò. Sipas asaj që është konstatuar deri më tani, dy burra të maskuar arritën në plazh me një motor dhe njëri nga të dy nxori armën duke plagosur rëndë Shehaj. Ai më pas u largua përmes turmës dhe humbi gjurmët. I plagosuri tashmë është në gjendje të rëndë në spitalin San Camillo në Romë, shkruan abcnews.al.

Si ndodhi ngjarja

Në orën 10:30 të së dielës një motor me dy të rinj ndaloi në bregdetin e Sirenave, pak metra larg vendin të njohur si “Bora Bora Beach” . Një burrë i veshur si atlet sportiv hyri në oborrin e godinës që të çonte drejtpërdrejt në plazh duke ecur drejt shqiptarit i cili po qëndronte në breg. Kur ai u kthye, burri qëlloi dy herë duke marrë shënjestër në kokën e Shehajt, por plumbi e kapi në pjesën e shpinës. Tashmë Shehaj rrezikon të paralizohet.

Çfarë dyshon policia

Repubblica Roma shpjegon sot se ushtria, e cila ka marrë pamje të tjera nga kamerat në bregdetin e Sirenave dhe tashmë po heton në pistat e trafikut të drogës.  Shehaj ishte lënë i lirë dy muaj më parë pasi ishte arrestuar për shkak se iu gjetën 5 kg drogë, për të cilën ishte dënuar me dy vite e gjysmë burgg. Zona e Torvaianica, Ardea dhe Pomezia tashmë ka qenë objekt i vëmendjes së antimafias në të kaluarën. Çështja Torvaianica ka disa pika kontakti me vrasjen e Fabrizio Piscitelli, alias Diabolik, udhëheqës i tifozëve të Lazios.

Dinamika e pritës, me një vrapues të maskuar, ngjan me atë që ndodhi në Parco degli Acquedotti më 7 gusht të vitit të kaluar. Jo vetëm kaq: në këtë rast viktima ishte shqiptare dhe hetimet pas vdekjes së “Diablo” kishin nxjerrë në pah disa lidhje midis kreut të ultrasve dhe krimit të Evropës Lindore. Për këtë arsye, është e një rëndësie të veçantë që karabinierët të jenë në gjendje të dëgjojnë 38-vjeçarin sa më shpejt të jetë e mundur në mënyrë që të kuptojnë motivin e tentativës për vrasje./mv. abcnews.al