Analizë: Në një “Ditë Fitoreje” pa fitore, fjalimi i Putin e bën botën të mendohet

schedule14:50 - 9 Maj, 2022

schedule 14:50 - 9 Maj, 2022

Udhëheqësit globalë dhe zyrtarët e mbrojtjes kishin kaluar javë të tëra duke spekuluar se çfarë do të zbulonte presidenti rus Vladimir Putin në lidhje me planet e tij për Ukrainën gjatë fjalimit në Ditën e Fitores së Rusisë të hënën.

Ata do të duhet të vazhdojnë të hamendësojnë, pasi udhëheqësi ofroi pak të dhëna për drejtimin e konfliktit.

Shefi i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, kishte sugjeruar që Putini mund ta përdorë këtë ditë historike për të përshkallëzuar të ashtuquajturin “operacion special ushtarak” në Ukrainë dhe për të shpallur një luftë të gjithanshme.

Edhe nëse ky do të kishte qenë plani i Putinit, ai nuk kishte gjasa të ndiqte komentet e Wallace, duke mos dashur t’i dukej armiqve të tij perëndimorë si një “arrë” kaq e lehtë për t’u goditur.

Në vend të kësaj, presidenti rus përdori fjalimin e tij për të përzier historinë me të tashmen, duke përdorur nacionalizmin rus në festat e tij më patriotike për të justifikuar luftën.

Në nderimin e tij për heronjtë e luftës sovjetike që ndihmuan në mposhtjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore, arsyeja pse Rusia feston Ditën e Fitores, Putin iu referua kërcënimeve të reja naziste në Ukrainë, duke përsëritur justifikimin e tij të pabazë për pushtimin si një operacion për të “denazifikuar” kombin.

Në lidhje me kërcënimin e trupave të NATO-s në Evropë, Putin tha: “Gjithçka tregoi se një përplasje me neo-nazistët, nacionalistët ukrainas, mbi të cilët mbështeteshin Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tyre më të rinj, do të ishte e pashmangshme”.

“Rreziku po rritej çdo ditë. Rusia e zmbrapsi këtë agresion në mënyrë parandaluese. Ky ishte i vetmi vendim i saktë dhe ishte një vendim në kohë. Vendimi i një kombi të pavarur, sovran dhe të fuqishëm,” tha ai.

Putini kishte pak mundësi të tjera përveçse të përdorte fjalimin për të vazhduar t’i shiste luftën njerëzve të tij.

Në fund të fundit, ai ka kaq pak suksese në Ukrainë për t’u mburrur.

Gjithçka që ai mund të bëjë tani është të mbajë rusët në anën e tij, ndërsa ata vuajnë vështirësitë ekonomike të sanksioneve gjymtuese dhe izolacionizmit ndërkombëtar, thuhet në analizën e CNN.

Pyetja tani është nëse Putini do ta përdorë këtë ditë, apo edhe këtë javë, për të përshkallëzuar luftën në mënyra të tjera.

Ka shqetësime në rritje se forcat ruse do t’i kthehen përsëri armëve të ndalimit, sulmet ajrore dhe raketat me rreze të gjatë veprimi. Kjo është shqetësuese, pasi ato sulme janë pa dallim dhe priren të shkaktojnë humbje të mëdha civile.

Një sulm me bombë në një shkollë në Luhansk, në Ukrainën lindore, që dyshohet se ka vrarë të paktën 60 njerëz gjatë fundjavës është vetëm një shembull.

Pas dështimit të Rusisë për të marrë territore në veri të Ukrainës dhe rreth kryeqytetit, Kiev, ajo po lufton edhe në lindje dhe jug, ku ka pasur një prani të rebelëve pro-rusë për vite me radhë. Mundësia që Rusia të mos fitojë asgjë, ose shumë pak, në Ukrainë është reale.

Pavarësisht nëse diçka do të ndryshojë këtë Ditë të Fitores apo jo, një kapitull i ri në luftë do të duhet pashmangshmërisht të shkruhet së shpejti./abcnews.al/