5 zakone të përditshme që mund të prishin thonjtë tuaj

schedule17:28 - 17 Shtator, 2021

schedule 17:28 - 17 Shtator, 2021

Kate Middleton u detyrua të ndalonte lyerjen e thonjve me shkëlqim kur u bë gruaja e Princit William, pasi grave mbretërore u lejohet të kenë vetëm thonj të shkurtër dhe manikyr të pastër. Përkundrazi, shumica e grave mund të veshin çdo model modern që duan në thonjtë e tyre, por është e rëndësishme që të gjitha ato të kenë thonj të mjaftueshëm të shëndetshëm për t’i lyer ato. Në fakt, thonjtë tuaj mund të zbulojnë gjendjen e shëndetit tuaj të përgjithshëm dhe nëse nuk kujdeseni për veten, thonjtë tuaj do ta tregojnë atë.

Më poshtë do të mësoni se cilat zakone të përditshme mund të prishin thonjtë tuaj pa e kuptuar:

Shpesh përdorni manikyrin e thonjve

Nëse përdorni manikyrin e thonjve shpesh, mund t’i dëmtoni thonjtë tuaj edhe pa e kuptuar. Lustruesit e thonjve përmbajnë deri në 50% alkool, i cili thahet shumë dhe mund t’i bëjë thonjtë tuaj të dobët dhe të brishtë. Ndërsa llak i flokëve mund të shtojë prekjen përfundimtare të flokëve tuaj, ai gjithashtu mund të dëmtojë manikyrën tuaj. Komponimet që përmbajnë llakët e flokëve shpërndajnë manikyrin e thonjve, aq sa mund ta përdorni edhe për të hequr njollat ​​nga rrobat tuaja.

 Ju përdorni thonjtë tuaj si mjete

Ne të gjithë përdorim thonjtë për të hapur një pije të butë ose për të hequr një afishe nga një sipërfaqe, por nëse e bëni shpesh, ju bëni më shumë presion mbi thonjtë tuaj sesa ata mund të mbajnë. Nëse përdorni thonjtë tuaj për të bërë gjëra që nuk duhet t’i bëni, madje mund t’i lëndoni dhe t’i thyeni ato.

I mbani thonjtë larg

Ndërsa është e vërtetë që thonjtë e gjatë ju lejojnë të eksperimentoni me modele të ndryshme, mbajtja e thonjve tuaj më afër është padyshim më e shëndetshme. Thonjtë e gjatë mund të mbajnë lehtë papastërtitë dhe bakteret dhe potencialisht të përhapin infeksione. Zgjatja e thonjve gjithashtu mund të dëmtojë thonjtë tuaj. Në mënyrë që thonjtë akrilikë të ngjiten, artistët e thonjve duhet të skedojnë thonjtë natyralë, gjë që i bën ata të hollë dhe të hollë.

E lini manikyrin tuaj të thonjve për më gjatë

Edhe pse ndonjëherë ju ndoshta nuk keni kohë për të hequr manikyrin siç duhet, ju rrezikoni të dëmtoni thonjtë tuaj nëse e lini atë për javë të tëra. Ashtu si lëkura juaj, thonjtë tuaj mund të thithin substanca që aplikohen në sipërfaqen e tyre. Për t’i dhënë thonjve tuaj një pushim të nevojshëm nga manikyri, hiqeni atë kur fillon të shkërmoqet dhe lëreni pa manikyrin e thonjve për disa javë.

Keni veshur këpucë të ngushta

Veshja e këpucëve të madhësisë së gabuar nuk është vetëm e papërshtatshme, por gjithashtu mund të shkaktojë probleme me thonjtë tuaj. Nëse këpucët tuaja shtypin kundër jush dhe janë shumë të forta në thonjtë tuaj, ato mund të çojnë në trauma të thonjve dhe madje mund të shkaktojnë ndarjen e thonjve nga shtrati i thonjve. Për të shmangur këto situata, sigurohuni që këpucët tuaja të përshtaten siç duhet dhe lërini këmbët tuaja të marrin frymë./abcnews.al