5 ushqime të pasura me kalcium që duhet t’i shtoni në dietën tuaj

schedule14:24 - 19 Prill, 2021

schedule 14:24 - 19 Prill, 2021

Shumi e njerëzve po marrin më pak kalcium sesa rekomandohet në dietën e tyre çdo ditë. Por ajo që duhet të dini është se ka dhe burime të tjera kalciumi përveç qumështit. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë ushqimet që duhet të hani  për të marrë sasinë e nevojshme të kalciumit.

1. Spinaqi i gatuar

245 mg kalcium për filxhan

2. Qumështi i sojës

299 mg kalcium për 237 ml

3. Edamame (fasule soje)

98 mg për filxhan

4. Bajamet

190 mg për 1/2 filxhan

5. Brokoli i gatuar

62 mg për filxhan

/e.b-abcnews.al/